25.09.2017
Imieniny: Aureli, Kamila i Kleofasa
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Artyści z Gminy Wilamowice z wizytą w mieście partnerskim Kisújszállás

W dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2017 r. Grupa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy im. Honoraty Mynarskiej z Gminy Wilamowice wraz z przedstawicielami instytucji kultury Gminy Wilamowice pojechała do partnerskiego miasta Kisújszállás na Węgrzech.

Organizatorem tego szczytnego zamierzenia był pan Władysław Carbol - radny Rady Miejskiej Gminy Wilamowice a zarazem inicjator stałych galerii artystycznych stworzonych przez naszych plastyków we wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych w naszej gminie, a także wielu obiektach użyteczności publicznej. Celem wyjazdu było przekazanie obrazów i rzeźb wykonanych przez naszych artystów władzom partnerskiego miasta.
Płaskorzeźby króla Ludwika Węgierskiego i królowej Jadwigi wykonał pan Andrzej Maciejczyk. Ofiarowany obraz Świętego Stefana - najznakomitszego w historii Węgier namalował pan Jarosław Kacorzyk, a portret Królowej Jadwigi - postaci niezwykle ważnej dla obydwu naszych narodów - pani Halina Mleczko.
W dniu przyjazdu w Kisújszállás obchodzono Dzień Samorządowca i burmistrz miasta Kecze Istvan przyjął serdecznie delegację, częstując gości osobiście ugotowaną zupą gulaszową. W imieniu artystów głos zabrali zastępca dyrektora M-GOK pani Jolanta Danek i opiekun grupy artystów pan Władysław Carbol.
Jak zawsze, nieocenioną funkcję tłumacza i przewodnika sprawowała nasza wieloletnia przyjaciółka pani Beata Horgos.
Burmistrz miasta Kisújszállás zapewnił, że dzieła artystyczne znajdą swoje ważne miejsce w tamtejszym Urzędzie Miasta. Cała impreza odbywała się na terenach rekreacyjnych i basenach termalnych  hotelu Kumania. Po części oficjalnej burmistrz zaprosił wszystkich na baseny do skorzystania z kąpieli.  
Dalszą część wyjazdu uczestnicy poświęcili na zwiedzanie takich miejsc jak Eger, Budapeszt i Szentendre - urokliwe miasteczko w zakolu Dunaju.
Dzięki podpisanemu porozumieniu między naszymi miastami rozwija się wymiana kulturalna, współpraca młodzieży szkół i władz samorządowych. Efektem wieloletnich kontaktów jest wzajemne poznanie obyczajów i tradycji. Instytucje i w ich imieniu działający ludzie zawiązują serdeczne przyjaźnie, owocujące wieloletnią wymianą. Takie spotkania sprawiają, że dobrze rozwija się współpraca Gminy Wilamowice z miastami partnerskimi z Czech, Słowacji, Chorwacji i Węgier, a wymiana kulturalna i serdeczne kontakty między obywatelami miast są najlepszym przykładem działań w zjednoczonej Europie.

A.N.

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN