Imieniny: Aureli, Kamila i Kleofasa

DOTACJA NA WYMIANĘ PIECÓW - INFORMACJE

Osoba odpowiedzialna:

Wilamowice, 07.03.2017

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY WILAMOWICE – PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI

Gmina Wilamowice rozpoczęła realizację „Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Wilamowice” i zamierza ubiegać się o pożyczkę z dofinansowaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w celu przekazania mieszkańcom bezzwrotnej dotacji na wymianę źródła ogrzewania budynku. O udzielenie dofinansowania w ramach powyższego Programu mogą się ubiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W dniach 07-14.03.2017 będą trwać konsultacje Regulaminu Realizacji „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Wilamowice” – informacje dotyczące konsultacji dostępne są na stronie internetowej Gminy Wilamowice w zakładce „KONSULATACJE SPOŁECZNE Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI”.

Realizacja Programu planowana jest na lata 2017-2019. Do Programu zakwalifikowane są następujące urządzenia grzewcze:

• kocioł opalany węglem z załadunkiem automatycznym spełniający wymogi 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012,
  • kocioł gazowy.

Dotacja przyznawana jest na podstawie wniosku - zgodnie ze wzorem, który będzie można pobrać od 16 marca w Urzędzie Gminy Wilamowice, Rynek 1, 43-330 Wilamowice lub na stronie internetowej Gminy Wilamowice – www.gmina.wilamowice.pl – wniosek stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu. Kompletne wnioski o udzielenie dotacji na 2017 rok należy składać osobiście w Sekretariacie Urzędu Gminy w Wilamowicach w terminie od 3 kwietnia do 14 kwietnia 2017 r. Dotacje przyznawane będą w kolejności składania wniosków, do czasu wyczerpania środków zabezpieczonych w planie wydatków budżetu Gminy, na dany rok budżetowy – w 2017 roku planuje się dofinansowanie 100 inwestycji. Wnioski niezrealizowane w danym roku budżetowym przenoszone są do realizacji na rok następny wg kolejności zgłoszeń. Złożone wnioski podlegać będą weryfikacji w zakresie spełnienia wymagań określonych w regulaminie. Weryfikacji wniosków dokonywać będzie Komisja powołana przez Burmistrza Gminy Wilamowice, w terminie 30 dni od daty zakończenia naboru wniosków.  Na etapie składania wniosku o przyznanie należy dysponować następującymi informacjami:

• dane dotyczące działki i budynku tj.: data oddania budynku do użytkowania, numer działki, powierzchnia ogrzewana budynku,
  • dane dotyczące istniejącego źródła ciepła: rodzaj stosowanego opału, rok produkcji, moc kotła, ilość zużywanego paliwa w sezonie grzewczym, sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • dane dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej: Udział wydzielonej powierzchni budynku mieszkalnego przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej (%).

Powyższe daty (data oddania budynku do użytkowania, rok produkcji kotła) mają stanowić wartości orientacyjne. W przypadku braku tabliczki znamionowej na kotle, dopuszcza się oszacowanie wieku urządzenia.

Wnioski niekompletne zostaną odrzucone. Pozytywna weryfikacja wniosku jest podstawą podpisania umowy trójstronnej (pomiędzy mieszkańcem, Gminą i Wykonawcą tj. firmą montującą kocioł) o dofinansowanie wymiany źródła ciepła i przyznania dotacji.

Przed podpisaniem umowy dotacji, mieszkaniec zobowiązany jest zlecić wykonanie wstępnej opinii kominiarskiej oraz wykonać zalecenia w niej zawarte na własny koszt. Dofinansowane zostaną jedynie inwestycje wykonane po podpisaniu umowy trójstronnej. Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji jest zezłomowanie starych kotłów, a dofinansowany kocioł musi stanowić jedynie źródło ogrzewania budynku.

Kwota dotacji na wymianę źródła ciepła wynosić będzie 6 000 zł, jednak nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, na jeden budynek mieszkalny. Kosztem kwalifikowanym jest kwota netto obejmująca demontaż starego źródła ciepła, zakup i montaż nowego źródła ciepła wraz z niezbędną aparaturą towarzyszącą.

Po wykonaniu inwestycji mieszkaniec wypłaci Wykonawcy część kwoty wynikającej z kosztorysu, będącego załącznikiem do zawartej umowy trójstronnej. Dotacja zostanie wypłacona na konto Wykonawcy w jednej transzy po zakończeniu zadania, przedłożeniu oryginałów faktur (rachunków) oraz sporządzeniu protokołu odbioru inwestycji.

Warunkiem koniecznym otrzymania dotacji jest deklaracja, że nowe urządzenie będzie eksploatowane przez okres 5 lat po wykonaniu inwestycji oraz wyrażenie zgody na wstęp do Budynku osobom sprawującym nadzór nad realizacją Programu (pracownicy Funduszu oraz Urzędu Gminy) przez ten czas.

Podsumowując, poniżej przedstawiono harmonogram pozyskania dotacji:

1. Złożenie wniosku o dofinansowanie do Urzędu Gminy w Wilamowicach - od 3 kwietnia  do 14 kwietnia 2017 r.
  2. Zlecenie wykonania wstępnej opinii kominiarskiej oraz wykonanie zaleceń wynikających ze wstępnej opinii kominiarskiej – do dnia podpisania umowy trójstronnej z Gminą i Wykonawcą,
  3. Otrzymanie wezwania z Urzędu do podpisania umowy trójstronnej – po uzyskaniu decyzji z WFOŚiGW w Katowicach o udzieleniu środków,
  4. Podpisanie umowy trójstronnej – do 14 dni od otrzymania wezwania,
  5. Realizacja zadania – do 15 października 2017 r.,
  6. Przedłożenie dokumentów do Urzędu Gminy – do 15 listopada 2017 r.

ZACHĘCAMY TAKŻE MIESZKAŃCÓW DO KORZYSTANIA Z DOTACJI NA WYMIANĘ ŹRÓDEŁ CIEPŁA W RAMACH PROGRAMU „LIKWIDACJA NISKIEJ EMISJI” REALIZOWANEGO PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KATOWIACACH.  PROGRAM ZOSTANIE URUCHOMIONY W 04/05.2017. DOTACJĘ TĘ MOŻNA ŁACZYĆ Z DOFINANSOWANIEM W RAMACH PONE DLA GMINY WILAMOWICE. SZCZEGÓŁÓWE INFORMACJE ZNAJDZIECIE PAŃSTWO NA STRONIE www.wfosigw.katowice.pl

W załączeniu zamieszczamy dokumenty związane z realizacją PONE.

Podatki 2015

Dotacja na wymianę pieców

Gospodarka odpadami Konsultacje społeczne z organizacjami pozarządowymi Projekty unijneMapa Gminy Galeria