22.04.2018
Imieniny: Łukasza, Kai i Nastazji

I Powiatowy Konkurs Profilaktyki „Lepiej zapobiegać niż leczyć”

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to hasło towarzyszące naszej szkole już od dwóch lat. Kryje się pod nim szeroko rozumiana profilaktyka, którą propaguje się wśród dzieci i młodzieży. W oparciu o te działania nauczyciele Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, Pani Joanna Konior oraz Pani Monika Drobniak, napisały autorski program, który zwieńczony był dwukrotnie Konkursem Profilaktyki. Przez cały czas przygotowywały grupę młodzieży, organizowały spotkania z zaproszonymi specjalistami, na przykład dietetykami, gromadziły fundusze i zajmowały się logistyczną częścią konkursu.

Do współpracy w zorganizowaniu go w roku szkolnym 2017/2018 włączył się także Powiat Bielski, Wydział Zdrowia wraz z Panią Naczelnik Lucyną Majewską oraz Panią Katarzyną Damek.
 W dniu 14 marca 2018 roku I Powiatowy Konkurs Profilaktyki „Lepiej zapobiegać niż leczyć” został przeprowadzony na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. Dzięki współpracy z Dyrekcją Szkoły Panią Lidią Dziubek, Burmistrzem Gminy Wilamowice Panem Marianem Trelą oraz ogromnemu zaangażowaniu Pani Justyny Hetnał Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udało się zgromadzić środki, które pozwoliły sfinansować tak duże przedsięwzięcie. W konkursie wzięło udział 11 szkół z całego Powiatu Bielskiego, które na drodze eliminacji podczas etapu szkolnego oraz gminnego wyłoniły najlepszych z najlepszych. Młodzież była przygotowywana i przyswajała wiedzę przez cały rok szkolny, a do końcowego etapu stanęły trzyosobowe mieszane drużyny z klas V-VII. Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu przez gospodarza Szkoły w Pisarzowicach Panią Dyrektor Lidię Dziubek, uczestnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich było drużynowe rozwiązywanie testu wiedzy z zakresu profilaktyki dotyczącej ruchu, zdrowego odżywiania, uzależnień oraz chorób cywilizacyjnych. Następnie każda drużyna wraz ze swoimi opiekunami wyznaczonymi przez organizatorów przemieszczała się po szkole aby zaliczyć kolejne zadania. Pod okiem ratowników medycznych Pana Tadeusza Łasia i Pani Agnieszki Szypuły zmagali się z zaprezentowaniem resuscytacji oraz wylosowanej scenki związanej z udzieleniem pierwszej pomocy. Po wykonaniu jednego zadania młodzież sztafetowo przemieszczała się po szkole zaliczając kolejne konkurencje. Pani Alicja Krypciak oraz Pani Agnieszka Pawełko oceniały pod kątem merytorycznym i estetycznym wykonywane komiksy na temat chorób cywilizacyjnych, a Pani Justyna Konior sprawdzała sprawność przybyłej młodzieży organizując im zawody ruchowe „na wesoło”. Ostatnią konkurencją było tworzenie wartościowe, pysznego i odpowiednio zbilansowanego posiłku. Uczestnicy niczym w MasterChef Junior ruszyli w stronę zastawionych stołów aby wybrać składniki do przygotowaniu swojego wymyślonego śniadania. Pomysłów i dań było dużo, każda szkoła zaprezentowała je w bardzo estetyczny sposób, a przyjemność jedzenia miało jury, Pani Lucyna Majewska, Pani Justyna Hetnał oraz zaproszona Pani Dietetyk Aleksandra Kubiczek. Cały konkurs wzbudził w uczestnikach i zaproszonych gościach wiele pozytywnych emocji, a przede wszystkich chęć dbania o własne zdrowie. Gratulujemy młodzieży ze Szczyrku, Pisarzowic i Czechowic – Dziedzic, którzy kolejno zajęli I, II i III miejsce. Mamy nadzieję, że tak ważne wydarzenie zapisze się w historii naszej szkoły, ale przede wszystkim wpisze się w kalendarz systematycznych działań do realizacji, gdyż organizacja i działania profilaktyczne sprawiły nam ogromną przyjemność.

Monika Drobniak
Joanna Konior