28.02.2021
Imieniny: Ludomira, Makarego i Wiliany
...

To już pora na wigilię. Zespół Regionalny Echo Hecznarowice gotuje - Odc. 1-3

Co roku w okresie przedświątecznym panie z Zespołu Regionalnego „Echo” z Hecznarowic, którego również jestem członkiem, oraz KGW spotykały się ze swoimi koleżankami i sympatykami przy wspólnym wigilijnym stole. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany w tym roku. Obostrzenia nie pozwoliły na wspólne kolędowanie, ale za to wpadłyśmy na pomysł, by podzielić się z innymi naszymi kulinarnymi przepisami.

W ciągu trzech dni, gościnnie w mojej kuchni, panie ucierały, zagniatały, kroiły, tarły i piekły. Wszystko po to, by na stole pojawiły się między innymi: barszcz z grochem, śledzie świąteczne z cebulką, ketchupem i rodzynkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp w galarecie, karp smażony, bułeczki drożdżowe z makiem, do których przygotowana została polewa z miodu, orzechów i rodzynek, zupa rybna, pierniczki z lukrem, ciasto makowo-jabłkowe oraz oczywiście kompot z „pieczek”, czyli suszonych owoców. Podczas wspólnego gotowania nie zabrakło również opowieści o tym, jak dawniej wyglądała wigilia. Panie podzieliły się także ciekawymi wspomnieniami ze swojego dzieciństwa, które związane były z różnymi wierzeniami i obrzędami. Gdy wszystkie potrawy były już gotowe, przygotowałyśmy stół wigilijny, zaśpiewaliśmy razem z naszym akompaniatorem panem Zbyszkiem Bugajskim pieśni adwentowe oraz kolędy.

Nasze „kulinarne warsztaty” można zobaczyć na kanale YouTube (linki poniżej). Jeżeli ktoś będzie zainteresowany potrawami, które powstały i chciałby wykonać je w domu samodzielnie może zwrócić się do M-GOK i za jego pośrednictwem otrzyma szczegółowy przepis. Z tego miejsca w imieniu całego Zespołu Regionalnego „Echo” oraz KGW Hecznarowice dziękujemy M-GOK w Wilamowicach za pomoc przy realizacji naszych kuchennych potyczek oraz składamy życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i lepszego Nowego 2021 Roku.

G.R.