Imieniny: Janusza, Marii i Reginy

Obchody Święta Niepodległości w Pisarzowicach

„A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty,
    Co Piastowską chatą była,
    Żeś z tej ziemi, której kwiaty
    Gorzka rosa nakarmiła”.

Maria Konopnicka

Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest obchodzone każdego roku także w naszej miejscowości, w Pisarzowicach.

Wszystkim wiernym wchodzącym 10 listopada do kościoła parafialnego pw. św. Marcina, młodzież szkolna przypinała okolicznościowe biało czerwone symbole tego święta. Po mszy świętej, mieszkańcy wysłuchali programu słowno-muzycznego w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach.
Obecni na tej uroczystości byli: Burmistrz Wilamowic Marian Trela, Radna Powiatu Bielskiego Dorota Nikiel, sołtys Pisarzowic Stanisław Peszel, przedstawiciele Rady Miejskiej Wilamowic, przedstawiciele Rady Sołeckiej, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, delegacja pań Koła Gospodyń Wiejskich, delegacja Koła Emerytów i Rencistów, delegacja Koła Pszczelarzy ”Bartnik”, przedstawiciele Klubu Sportowego „Pionier”, prezes UKS ”Sokół”, delegacja Fundacji Krzyż Dziecka, przedstawiciele Rad Rodziców z placówek oświatowych, delegacja Kółka Rolniczego, delegacja Akcji Katolickiej, młodzież z naszej szkoły. Poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, UKS Sokół, górników, straży pożarnej oraz pszczelarzy.
Po spektaklu poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych i wszystkich organizacji społecznych w towarzystwie orkiestry pod batutą pana Stanisława Trembli udali się na miejscowy cmentarz pod pomnik poległych mieszkańców Pisarzowic podczas I i II wojny światowej. Tam odbyła się główna część uroczystości.
Po apelu poległych, przeprowadzonym przez pana Roberta Warotę z młodzieżą Gimnazjum, prowadząca uroczystość dyrektor Szkoły Podstawowej zaprosiła przedstawicieli zebranych organizacji do złożenia pod pomnikiem wiązanek kwiatów i zapalonych zniczy.
Po tej ceremonii ksiądz proboszcz Janusz Gacek odczytał modlitwę, orkiestra zagrała II zwrotkę hymnu państwowego i nastąpiło zamknięcie jakże ważnej dla nas wszystkich uroczystości.

Przewodnicząca KGW Cecylia Puzoń