25.07.2017
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa i Walentyny

Promocja polskiej kultury na 50 Šokačko sijelo - Županja 2017

W dniach 24-26 lutego na zaproszenie burmistrza chorwackiego miasta Županja Davora Miličevića dyrekcja Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach w osobach Aleksandra Nowaka i dr Jolanty Danek udała się na uroczystość Šokačko sijelo - najważniejsze wydarzenie w Županji.

Zaproszenie otrzymał również Zespół Regionalny Cepelia Fil - Wilamowice wraz z Orkiestrą Dętą z Wilamowic, na czele z kapelmistrzem Mariuszem Płonką.

W tym roku były to jubileuszowe 50 - te obchody, a patronat nad imprezą objęła Kolinda Grabar - Kitarović - Prezydent Chorwacji, która w piątkowy wieczór otworzyła uroczystość Šokački Cvit, podczas której wybrano Miss stroju regionalnego rejonu Slavonja. W sześcio osobowym jury, obok Pani Prezydent Chorwacji zasiadła po raz czwarty dr Jolanta Danek - antropolog kulturowy.

W trakcie pobytu, dyrekcja Ośrodka Kultury spotkała się z burmistrzem miasta Żupanja przekazując pozdrowienia od naszych władz samorządowych, omówiona została także dalsza współpraca oraz zaproszono chorwackich przyjaciół do naszej gminy na „Wilamowskie Śmiergusty”.

Sobotni wieczór folkloru rozpoczął występ Zespołu Regionalnego Cepelia Fil - Wilamowice, po którym nastąpiły prezentacje lokalnych grup tanecznych i wokalnych. Na zakończenie wystąpiła orkiestra dęta pod batutą Mariusza Płonki. Po występach w kinie Mladost wszyscy uczestnicy (około 700 osób) udali się na wspólną kolację, którą uświetniał koncert znakomitych tamburarzy.

Po niedzielnej mszy św. przy pięknej pogodzie ulicami miasta przeszedł barwny korowód, który rozpoczęli jeźdźcy na koniach. Tuż za nimi przejechało kilkadziesiąt pięknie udekorowanych wozów konnych. Pochód licznie przebranych karnawałowych przebierańców, którzy prezentowali się na scenie w centrum miasta, zakończył występ Zespołu Cepelia Fil - Wilamowice i koncert naszej orkiestry.

Šokačko sijelo to najstarsza i największa impreza, podczas której prezentowana jest tradycyjna kultura regionu Županja. To bogate dziedzictwo kulturowe, piękno oryginalnych strojów, liczne występy zespołów regionalnych, tamburarzy, prezentacja twórczości ludowej, wystawy. Cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy zaprezentować naszą kulturę wilamowską za granicą wśród tak licznej publiczności.

MJ

Zdjęcia z wyjazdu w naszej galerii, pod adresem: http://mgok.wilamowice.pl/tresc/promocja-polskiej-kultury-na-50-oka-ko-sijelo-upanja-2017