22.11.2017
Imieniny: Cecylii, Jonatana i Marka

Srebrne Odznaki przyznane uczniom Zespołu Szkół w Wilamowicach

W czasie wakacji pozytywnie zweryfikowano dokumentację i uczeń Zespołu Szkół w Wilamowicach Marcel Bożek otrzymał srebrną Odznakę im. św. Jana Pawła II. Wcześniej musiał zdobyć odznakę dziecięcą oraz brązową. Inni czterej uczniowie tj. Kacper Mleczko i jego siostra Klaudia, Nikodem Smolarski, oraz Maksymilian Żaczek otrzymali srebrne Odznaki „Znam Bielsko- Białą i okolice”.

Odznaka im. św. Jana Pawła II

"Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu i dlatego też nic dziwnego, że ciągną tutaj ludzie z różnych stron Polski. Ciągną latem i zimą. Szukają odpoczynku. Pragną odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą. Pragną odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym, marszu, podejściu, we wspinaczce, w zjeździe narciarskim.

Jako odpowiedź na wiele wezwań Papieża Jana Pawła II do wychowania w pełni człowieczeństwa - odznaka ma zachęcać do pożytecznego spędzania wolnego czasu, co ubogaci człowieka zarówno w jego sferze fizycznej, jak i duchowej.

Regulamin odznaki został opracowany przez turystów z Oddziału Krakowskiego PTTK. Zadania - warunki zdobycia odznaki zostały tak pomyślane, że są łatwe do wykonania dla każdego: od 10-letniego ucznia do najstarszego seniora o zainteresowaniach krajoznawczych. Poszczególne tematy regulaminu obejmują: miejsca związane z życiem Jana Pawła II, wycieczki do sanktuariów, nawiedzenie zabytkowych i nowoczesnych kościołów, krzyży i kapliczek przydrożnych, odwiedzenie muzeów i udział w imprezach kultury chrześcijańskiej, a od najmłodszych zdobywców wymaga się jeszcze zobaczenia miejsc pamięci narodowej i miejsc szczególnie pięknych - "cudów natury". Z wykonanych zadań należy sporządzić samodzielne sprawozdanie zawarte w zeszycie-kronice, która stanowi dokument spełnienia wymagań i podstawę przyznania odznaki.

Odznaka „Znam Bielsko-Białą i okolice".

Celem tej inicjatywy jest popularyzacja walorów krajoznawczych Bielska-Białej i gmin Powiatu Bielskiego. Zdobywanie odznaki polega na zwiedzaniu odpowiedniej liczby miejsc o walorach krajoznawczych, przyrodniczych i historycznych położonych na terenie Bielska-Białej i naszego powiatu. Odznaka posiada dwa stopnie: I stopień-srebrny/Bielsko-Biała-miasto/, II stopień-złoty/Powiat bielski/. Aby zdobyć złotą odznakę, należy również odwiedzić dwa obiekty, które znajdują się w naszej gminie. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w nowym roku szkolnym.

Nauczyciel przyrody i opiekun Koła Przyrodniczego
w Zespole Szkół w Wilamowicach mgr Wiesław Nycz