22.04.2018
Imieniny: Łukasza, Kai i Nastazji
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Wierzę Mu, a nie w Niego - parafia w Starej Wsi

Wspaniałe Triduum Paschalne, jakie mieliśmy okazję przeżyć w tym roku w Starej Wsi było spektakularne, przygotowywane z niezwykłą starannością i angażowało wiele osób i organizacji z Naszej Parafii. Przeżywanie Wielkiego Tygodnia miało wymiar duchowej uczty mistycznej.

Droga Krzyżowa w Wielki Piątek przygotowana przez młodzież oraz zespół Betania, kolejny już raz, zatrzymała nas na dłuższą chwilę wewnętrznych przemyśleń. Krzyż Święty, podniesiony w tym dniu do rangi Najświętszego Sakramentu, umiejscowiony w centralnym punkcie, opowiedział Nam, wraz z młodzieżą wiele historii. Grzechy przeciwko miłości, kolejno zawisały na krzyżu. Nie Jezusa krzyżujmy-zabijajmy w sobie nasze słabości do grzechu-zdał się krzyczeć ten wymowny Krzyż. W kolejne stacje wplatane były cudowne,  piękne w swej prostocie, opowiadania włoskiego salezjanina, Bruno Ferrero.

13 —Rozpowiadajcie tak: Nocą, gdy spaliśmy, jego uczniowie przyszli i wykradli ciało[...]15 Strażnicy wzięli pieniądze i zrobili tak, jak im powiedziano. W ten sposób ta plotka rozeszła się wśród wszystkich mieszkańców Judei i trwa po dziś dzień. [Mt 28,13-15].

Wiara nie potrzebuje cudów i dowodów. Wiara potrzebuje nas i my potrzebujemy jej. W tym też czasie, w mediach pojawiły się doniesienia o konstrukcji postaci leżącej pod całunem turyńskim potwierdzając, że jest to postać Jezusa Chrystusa. Czy nasza wiara potrzebuje dowodów naukowych? - sami odpowiedzmy sobie na to pytanie.

„Łaski z mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a nim jest - ufność. 
Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma” (Dzienniczek 1578).

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione przez Świętego Jana Pawła II, ogłoszone światu za sprawą Świętej Faustyny i dzięki staraniom błogosławionego księdza Michała Sopoćki. Cześć Bożemu Miłosierdziu możemy oddać poprzez Koronkę do Bożego Miłosierdzia, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a łask dostąpić możemy w Godzinę Miłosierdzia oraz przez Uczynki Miłosierdzia.

„Są prawdy, które się zna i często o nich słyszy i mówi, ale się nie rozumie. [...]dopiero po kilku latach zrozumiałem doniosłość tego dzieła, wielkość tej idei i przekonałem się sam o skuteczności tego starego wprawdzie, ale zaniedbanego i domagającego się w naszych czasach odnowienia, wielkiego życiodajnego kultu" (bł. ks. Michał Sopoćko). 

"W Biblii znajdujemy akurat tyle, ile szukamy: to, co wielkie i Boże, gdy szukamy tego, co wielkie i Boże; to, co ważne i historyczne, gdy szukamy tego, co ważne i historyczne; a nie znajdziemy w ogóle niczego, gdy niczego nie szukamy. Głodni znajdują w niej pokarmu do syta, lecz dla sytych jest księgą odpychającą jeszcze przed jej otwarciem. Biblia mówi o nowym świecie, świecie Boga!" (Karl Barth)

Tydzień Bożego Miłosierdzia kończy się wraz z niedzielą inaugurującą X Tydzień Biblijny. Drugie Narodowe Czytanie Pisma Świętego, inicjatywy organizowanej przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II oraz Fundacje Soar i Dabar, w tym roku zachęca do odważnego głoszenia słowa Bożego. Niech więc, Księga Życia w Naszych domach zajmuje szczególne miejsce i pozostaje zawsze otwarta.