20.04.2018
Imieniny: Agnieszki, Amalii i Czecha
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

"WILAMOWSKIE ŚMIERGUSTY" w grupie V Przedszkola Publicznego w Wilamowicach

W poniedziałek 27 marca 2017 roku o godz. 9.00 w grupie V z udziałem pani dyrektor Marioli Dylewskiej - Mitoraj odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Zostały one przygotowane w oparciu o autorski program "Przez Wilamowice".

Głównym ich celem jest wzbudzenie u dzieci poczucia więzi emocjonalnej z kulturą miasta Wilamowice, dostarczenie im wiedzy na temat zwyczajów związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych, umiejętności tańczenia oraz śpiewania wybranych piosenek i przyśpiewek również w języku wilamowskim. Dziewczynki ubrane w tutejsze stroje i chłopcy przebrani za śmieguśników zaprezentowali tradycyjne obrzędy wielkanocne. Zajęcia rozpoczęły się od powitania w języku wilamowskim. Chłopcy wjechali do sali z przystrojonym dyngusowym wózkiem i ze śpiewem przywitali siedzące przy stole dziewczynki. Dzieci pięknie i wyraziście recytowały wyuczone teksty, wyjaśniając przy okazji znaczenie obchodzenia Wilamowskich Śmiergustów - co oznaczają i do czego służą ich stroje, maski i kapelusze. Punktem kulminacyjnym było radosne polewanie. Dziewczynki w podziękowaniu za udaną wizytę podarowały chłopcom własnoręcznie wykonane pisanki. Oni odwdzięczyli się śpiewając "Darmolka". Następnie dzieci wspólnie zaśpiewały po wilamowsku "Kuzie makia". Zatańczyły również do piosenki, "Przez Wilamowice" i "Ja do lasu nie pójdę". Kroków do tej drugiej nauczyła dzieci Gabrysia Wodecka, która uczęszcza na zajęcia odbywające się w M-GOK Wilamowice pod kierunkiem pani dr Jolanty Danek.
W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonały razem z rodzicami wielkanocną kurkę, pisankę oraz koszyk. Wspólna praca dostarczyła wszystkim wiele radości i satysfakcji. Serdecznie dziękuję rodzicom za przygotowanie dzieciom strojów i tak liczne przybycie na zajęcia otwarte.

T. R.-K.

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN