27.05.2018
Imieniny: Amandy, Jana i Juliana
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości - Zespół Szkół w Wilamowicach

Wersja do wydruku

11 listopada to dzień wyjątkowy, mający swoje miejsce w sercu każdego Polaka. W naszym Zespole Szkół w Wilamowicach przygotowywaliśmy się do niego rzetelnie już od dwóch miesięcy biorąc udział w różnych akcjach patriotycznych. Jedną z nich był międzynarodowy projekt  „Kartka dla Polski” - uczniowie wykonywali pocztówki, na których wypisywali życzenia dla swojej Ojczyzny. Najpiękniejsze z nich udekorowały naszą szkolną gazetkę oraz zostały umieszczone na internetowym padlecie akcji.

Kolejnym - jakże ważnym działaniem - był udział w śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” organizowanym przez Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundację „Zawsze Warto”. Konkurs otrzymał Patronat Honorowy Jacka Krupy - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak - Małopolskiego Kuratora Oświaty. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zajęli w tym konkursie zaszczytne miejsca - Jan Grzybek - 2. lokata, Estera Nawrocka - 6. miejsce, natomiast Bartosz Chmiel otrzymał tytuł finalisty.
Kolejnym etapem obchodów Święta Niepodległości były przygotowania do akademii środowiskowej. Uczniowie składali kotyliony w kształcie krakowskiej czapki, ćwiczyli piękne pieśni, role postaci historycznych oraz nagrywali filmiki, w których ich bliscy wypowiadali się na temat patriotyzmu.
Nasza akademia z udziałem zaproszonych gości odbyła się pod hasłem ”Za naszą i waszą wolność”. Nie mogliśmy zapomnieć, że rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.
Kościuszko - to postać związana ściśle z Krakowem. Był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej i przywódcą ogólnonarodowego powstania. W katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się natomiast jego pomnik. Niedaleko niego obywatele Krakowa usypali Kopiec Kościuszki - jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.
Dlatego akcja naszego przedstawienia rozgrywa się właśnie w Krakowie, na wieży Kościoła Mariackiego, gdzie hejnalista w trakcie rozmowy z dziewczynką wskazuje jej z wysokości wszystkie najważniejsze i najpiekniejsze dla historii Polski miejsca w grodzie Kraka.
Na scenie pojawił się również sam Tadeusz Kościuszko, który wypowiedział słowa słynnej przysięgi. Całość przedstawienia została wsparta pięknymi zdjęciami Krakowa, wzruszającymi pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół oraz wypowiedziami mieszkańców, którzy dzięki nagranym wypowiedziom stali się również współprowadzącymi akademię.
Warto też wspomnieć, że w trakcie przedstawienia wszyscy obecni mieli możliwość przyłączyć się do akcji „Kartka dla Polski” i napisać swoje życzenia na przygotowanych wcześniej pocztówkach.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomyślność naszego przedsięwzięcia. Pracy było niemało, jednak kolejny raz przekonaliśmy się, że dzięki współpracy można wiele zdziałać.
Szczególnie dziękujemy naszym aktorom, wokalistom, recytatorom. Jesteście zawsze niezawodni!

Nauczyciele Zespołu Szkół w Wilamowicach

Zdjęcia w galerii M-GOK: http://mgok.wilamowice.pl/tresc/11-listopada-narodowe-wi-niepodleg-o-ci-zesp-szk-w-wilamowicach

Projekty unijne

Projekty MKiDzN