29.05.2020
Imieniny: Benity, Maksymiliana i Teodozji
 

Jesteś tutaj

 80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W PRZEDSZKOLU W WILAMOWICACH

Wersja do wydruku

„Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju'' Benjamin Franklin

Dnia 25 października obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”. Najstarsze grupy przedszkolne zebrały się w jednej z sal i z zaciekawieniem słuchały opowieści pani Heleny Biby - najstarszej mieszkanki Wilamowic.

Nasz gość przybliżył dzieciom swoje wojenne wspomnienia i emocje, które towarzyszyły jej prawie każdego dnia. Strach i niepewność wpisały się wtedy na stałe w odczuciach najmłodszych mieszkańców Wilamowic.
Na to spotkanie zastała zaproszona również pani Barbara Tomanek- była Burmistrz Gminy Wilamowice. Niestety z przyczyn losowych nie mogła w tym dniu przybyć do naszego przedszkola, ale będziemy ją gościć w innym terminie.
Po wysłuchaniu historii pani Heleny przedszkolaki obejrzały na monitorze multimedialnym film animowany o charakterze edukacyjnym  „II wojna światowa”. Mimo, że dzieci wiele słyszały na temat konfliktów zbrojnych, to jednak ta produkcja wywarła na nich duże wrażenie. Bombardujące samoloty, czołgi opancerzone, ludność, która musiała opuszczać swoje miejsca zamieszkania - takie obrazy spowodowały, że przedszkolaki czasami zastygały w bezruchu i z dużą dozą przejęcia śledziły losy zarówno żołnierzy jak i ludności cywilnej.
Następnie wszyscy udaliśmy się na cmentarz, gdzie dzieci symbolicznie zapaliły znicze na grobach tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Na mogiłach położyły również wcześniej wykonane z pomocą nauczycielki kompozycje jesienne.
Z inicjatywy wychowawcy grupy V- pani Iwony Rozner jedna z grup przedszkolnych w ramach akcji uporządkowała pomnik tutejszego rzeźbiarza śp. Kazimierza Danka.

1 września 1939 roku- ten dzień na trwałe związany będzie z bolesną historią naszego kraju od tej pory pozostanie również w pamięci naszych  dzieci. Poprzez rozmowę z panią Heleną, film edukacyjny oraz zapalenie zniczy  na grobach tych, którzy odeszli broniąc naszego kraju przedszkolaki z Wilamowic stały się prawdziwymi patriotami. 
 

Alina Kajta- Bożek, Teresa Rozmus-Kacorzyk

 

Opis: C:\Users\Ania\Desktop\gazeta listopad-grudzień\szkoła wilamowice\20191025_112600.jpg
Opis: C:\Users\Ania\Desktop\gazeta listopad-grudzień\szkoła wilamowice\IMAG3089.jpg
Opis: C:\Users\Ania\Desktop\gazeta listopad-grudzień\szkoła wilamowice\IMAG3096.jpg