01.03.2021
Imieniny: Albina, Antoniny i Radosławy
...

Biblioteka w Hecznarowicach zwycięzcą XIV edycji konkursu "Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne"

Konkurs na najlepszą bibliotekę naszego powiatu organizuje Starosta Bielski przy współpracy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, działającego przy Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. W tym roku konkurs objął honorowym patronatem Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a ocenie już jego XIV edycji została poddana działalność 15 filii bibliotecznych.

Komisja powołana przez przewodniczącą Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej w składzie: przewodniczący komisji Józef Krajewski przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki Rady Powiatu w Bielsku-Białej i członkowie: Łucja Gola i Ewa Troneczek przedstawicielki Książnicy Beskidzkiej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Alina Macher ze Starostwa Powiatowego, dokonała w trakcie wizytacji oceny działalności bibliotek po kątem jakości i różnorodności oferty. Oceniano przede wszystkim dynamikę rozwoju działalności bibliotek w jej różnych aspektach. Komisja analizowała stan czytelnictwa, działalność informacyjną i edukacyjną, formy pracy z użytkownikiem, pomoc w rozwijaniu zainteresowań czytelników, cykliczne programy promujące czytelnictwo, biblioteki oraz zawód bibliotekarza, komputeryzację placówek, a także współpracę z lokalnymi organizacjami oraz modernizację lokali bibliotecznych

I miejsce i tytuł Biblioteki Roku 2013/2014 przyznano Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilamowicach Filii w Hecznarowicach za bardzo dobre wskaźniki czytelnicze, wzorową współpracę z lokalnym środowiskiem oraz za dynamikę w działalności filii.
II miejsce Gminnej Bibliotece Publicznej w Buczkowicach Filii w Godziszce.
a III miejsce ex aequo Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy Filii w Rudzicy,
Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach Filii Nr 2 oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Porąbce Filii w Kobiernicach.
Wyróżnienie komisja postanowiła przyznać Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie Filii w Bestwince.
Ze względu na dynamiczne zmiany w infrastrukturze oraz nowe wizualizacje lokali bibliotecznych komisja wyróżniła w tej kategorii i przyznała I miejsce ex aequo Gminnej Bibliotece Publicznej w Buczkowicach Filii w Rybarzowicach oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilamowicach Filii w Starej Wsi. II miejsce otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach Filia w Mesznej.

Wszystkie zgłoszone do konkursu biblioteki posiadają swój specyficzny, regionalny charakter, odpowiadają zapotrzebowaniom lokalnych środowisk – akcentuje przewodniczący
J. Krajewski.

W buczkowickiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Godziszce 19 maja na uroczystości podsumowania XIV edycji konkursu życzenia dalszego rozwoju, kreatywności, samorealizacji i zadowolenia z codziennej pracy z czytelnikami - bibliotekarzom składali przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał, starosta bielski Andrzej Płonka, członek Zarządu Powiatu Renata Franasik, wójt gminy Buczkowice Józef Caputa , wiceburmistrz gminy Wilamowice Stanisław Gawlik oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach Maria Gutowska wraz z inspektorem Magdaleną Madejską. Uroczystość prowadzili dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach Danuta Kubica. Spotkanie urozmaicił występ słowno – muzyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Godziszki.

/Tekst i foto: A. Macher/