09.12.2023
Imieniny: Anety, Leokadii i Wiesława
...

Jesteś tutaj

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W PISARZOWICACH

Wersja do wydruku

3 kwietnia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

/ zdjęcia zamieszczono w galerii/

Człowiek jest istotą składającą się z dwóch natur: cielesnej i duchowej. Dla pierwszej charakterystyczne są procesy biologiczne dokonujące się niejako automatycznie na poziomie podświadomym. Dla drugiej z kolei koniecznym jest celowe działanie zmierzające do rozwoju potencjału intelektualnego oraz pogłębienia naszej emocjonalności. Warstwa duchowa czyni z nas coś więcej niż tylko kolejny szczebel drabiny ewolucyjnej. Czyni nas ludźmi.

Czytanie jest podstawowym i głównym środkiem pomagającym nam rozwijać nasze środowisko wewnętrzne. Jest sine qua non naszej przewagi nad innymi gatunkami. Stanowi pomost pomiędzy współczesnością, a naszym dziedzictwem zachowanym na stronicach ksiąg. Pozwala nam niejako na uczestnictwo w wielowiekowej polemice minionych i obecnych pokoleń.

Jak co roku do naszej szkoły zawitali zaproszeni goście, aby czytać dzieciom i dzielić się własnymi doświadczeniami w rocznicę urodzin wielkiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Tym razem w rolę lektorów i ”mędrców życiowych” wcielili się przedstawiciele organizacji społecznej „Koło Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach”. W sile siedmiu osób (sześć pań i jeden pan) przybliżali uczniom klas 1-3 zbiór polskich baśni wielu autorów. Następnie opowiadali o swojej obywatelskiej działalności zaszczepiając w dzieciach poczucie obowiązku pracy na rzecz lokalnej społeczności, a także poszanowania kulturowego dziedzictwa naszych „Małych” Ojczyzn. Dzieci były bardzo zainteresowane, czego dobitnym przejawem były rozliczne pytania i refleksje. Dodatkowym elementem pobudzającym ciekawość i wyobraźnię były regionalne stroje, w które byli ubrani szanowni goście. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i rozmowami w kuluarach.

Należy żywić nadzieję, że poprzez tego typu akcje i inną działalność mającą charakter pracy u podstaw zwiększy się odsetek Polaków czytających książki, a tym samym rozwijających siebie i swoje otoczenie. Trzeba bowiem pamiętać o słowach wybitnego pisarza Umberto Eco „kto czyta książki, żyje podwójnie”. I tymi słowy kierujmy się w życiu!

M. Dynarowska