25.06.2018
Imieniny: Łucji, Witolda i Wilhelma
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

CHÓR PARAFIALNY Z PISARZOWIC Z REWIZYTĄ W KISUJSZALLAS

Wersja do wydruku

W ubiegłym roku po raz pierwszy odbyło się I Międzynarodowe Spotkanie Chórów Miast Partnerskich w Wilamowicach, które zostało przyjęte z ogólnym zainteresowaniem. Wzięły w nim udział chóry z Kisujszallas, Dolnego Beneszova i Rajeckich Teplic, a naszą gminę reprezentował Chór Parafialny z Pisarzowic.

W ramach rewizyty  na zaproszenie burmistrza miasta Kisujszallas Kecze Istvana w dniach 7-9 kwietnia br. na Węgry udał się chór z Pisarzowic na czele z dyrygentem panem Arkadiuszem Nyczem i księdzem Adamem Łomozikiem.  W wyjeździe tym udział wzięła również delegacja z Gminy Wilamowice w osobach zastępcy burmistrza Stanisława Gawlika z małżonką, dyrektora M-GOK Wilamowice Aleksandra Nowaka wraz z zastępcą dr Jolantą Danek wraz z pracownikami.

Rok 2017 dla Miasta Kisujszallas to niezwykle ważny czas. To rok kultury upamiętniający 500 – lecie reformacji, 300 rocznicę ponownego zasiedlenia miasta oraz 200 rocznice urodzin węgierskiego poety Jánosa Arany. Z okazji tych upamiętniających rocznic zrodziła się inicjatywa zorganizowania kolejnych spotkań chórów na Węgrzech w których udział wzięły grupy chóralne z Polski i Czech.  

Wspólny koncert pod nazwą „Powitanie Wiosny” miał miejsce w sali teatralnej  odrestaurowanego  Centrum Kultury Vigado. Wszystkie grupy zaprezentowały różnorodny repertuar, a utwór „Alleluja” nawiązujący do okresu wielkopostnego wykonany przez wszystkie chóry przyprawił zgromadzoną publiczność o chwilę zadumy i nostalgii. Na zakończenie wszystkich uczestników nagrodzono gromkimi owacjami. Po koncercie odbyła się uroczysta kolacja w trakcie której nastąpiło wręczenie upominków, wspólna zabawa oraz rozmowy o kontynuacji kolejnych spotkań u naszych południowych przyjaciół.

W drodze powrotnej mieliśmy okazję do zwiedzenia Parku Narodowego Hortobágy  założonego w 1973 roku na wielkiej Nizinie Węgierskiej. Jest to pierwszy węgierski park narodowy, zajmujący powierzchnię 82 tys. ha. W 1999 r., został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i niezapomnianych widoków szczęśliwie wróciliśmy do kraju.

 

Poniżej link do fotogalerii:
http://mgok.wilamowice.pl/tresc/ch-r-parafialny-z-pisarzowic-z-rewizyt-w-kisujszallas-7-9-kwietnia-2017-r

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN