03.06.2020
Imieniny: Anatola, Leszka i Tamary
 

Jesteś tutaj

Delegacja Wilamowic z wizytą w Radecznicy

Wersja do wydruku
Fot. Andrzej Kondrat

W dniu 27 września, 50 osobowa delegacja Gminy Wilamowice na czele z burmistrzem Marianem Trelą, zastępcą burmistrza Stanisławem Gawlikiem oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Kudłacik i radnymi udała się do Radecznicy (wieś w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim) – miejsca pochówku śp. płk. Mariana Pilarskiego.

Przybyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II, Ochotniczej Straży Pożarnej i Górników z Pisarzowic oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i oświaty, by uczcić razem z rodziną pułkownika pamięć pisarzowickiego bohatera, legionistów i żołnierzy walczących o niepodległość Polski.

Pułkownik Marian Pilarski urodził się w 1899 w Pisarzowicach, był działaczem podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego, komendantem Obwodu Zamojskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i dowódcą II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego. W 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mariana Pilarskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Delegacja odwiedziła Bazylikę św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, gdzie w jej krypcie spoczywają szczątki zmarłego pułkownika Pilarskiego. Proboszcz pisarzowickiej parafii ks. Janusz Gacek odprawił Mszę Świętą, a dyrektor IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik w prezentacji multimedialnej omówił dotychczasowe działania związane z pracami poszukiwawczymi ofiar totalitaryzmu.

Przy grobie zmarłego pułkownika symboliczną wiązankę kwiatów złożyli burmistrz Wilamowic Marian Trela wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Kudłacik oraz byłym sołtysem Pisarzowic Stanisławem Peszelem. Chwilą ciszy zebrani oddali hołd bohaterom walczącym o wolność i niepodległość.

Tekst: MJ
Foto: A. Kondrat

 

 

 

 

 

 

 

  

  

Projekty unijne

Projekty MKiDzN