12.07.2020
Imieniny: Brunona, Jana i Wery
...

Jesteś tutaj

Druga sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice

Wersja do wydruku

28 października, w Szkole Podstawowej w Starej Wsi, odbyła się druga sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice. Tematem spotkania byli wielcy polscy wynalazcy oraz ich dokonania.

Wszyscy słyszeliśmy o Marii Curie Skłodowskiej, ale czy wiedzieliśmy, że również spinacz do papieru czy grzałka do wody zostały wynalezione przez Polaków? Uczniowie poznali nazwiska kilkunastu polskich wynalazców, wśród których można wymienić Jana Józefa Baranowskiego, twórcę kasownika do biletów oraz semafora, Józefa Bożka, który jako pierwszy na kontynencie europejskim skonstruował powóz z napędem parowym, Jana Czochralskiego, który opatentował metodę hodowli kryształów będących podstawą w produkcji używanych obecnie procesorów, czy też Józefa Hofmanna, wielkiego muzyka, ale również twórcę wycieraczek do szyb samochodów i resora.

Sesja przebiegła w miłej atmosferze, również dzięki obfitemu poczęstunkowi przygotowanemu przez szkolnych delegatów oraz członków Samorządu Uczniowskiemu. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i z niecierpliwością czekamy na następną sesję sejmiku.

Agnieszka Zawronek

Projekty unijne

Projekty MKiDzN