21.07.2019
Imieniny: Danieli, Wawrzyńca i Wiktora
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

EKOLOGICZNE AUTOBUSY ZASILANE CNG

Wersja do wydruku

W dniu 29 stycznia 2019 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy PKS w Bielsku-Białej S.A. a PGNiG Obrót Detaliczny w sprawie budowy do końca tego roku, pierwszej na Podbeskidziu ogólnodostępnej stacji paliw CNG. Stacja ta zagwarantuje dostawy sprężonego gazu ziemnego przede wszystkim dla PKS Bielsko-Biała, która planuje do 2020 roku zakupić 26 szt. ekologicznych autobusów zasilanych CNG.

Wprowadzenie do eksploatacji przez PKS w Bielsku-Białej 26 nowych pojazdów zasilanych paliwem CNG znacząco poprawi warunki podróżowania naszych mieszkańców. Równie istotne jest dla nas to, że inwestycja przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Dotyczy to nie tylko autobusów w służbie komunikacji publicznej, lecz także pojazdów komunalnych – powiedział Marek Małacha, Prezes Zarządu PKS w Bielsku-Białej.

Chcemy zachęcać mieszkańców, aby ekologiczne autobusy były dla nich środkiem transportu pierwszego wyboru. Dlatego tak ważne jest utrzymanie przez samorząd sieci komunikacyjnej w powiecie. Oprócz sprawnej obsługi połączeń bardzo istotne jest dla nas ograniczenie emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych i hałasu. Realizowany przez nas projekt z całą pewnością przyniesie wyraźną poprawę jakości życia mieszkańców regionu – dodał Radosław G. Ostałkiewicz, Przewodniczący Beskidzkiego Związku Gminno-Powiatowego.

Polscy przewoźnicy coraz częściej doceniają korzyści finansowe związane z wykorzystaniem autobusów na CNG. Koszt przejechania 100 kilometrów takim pojazdem jest o ok. 10 procent niższy niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych, dlatego stanowi jedno z najlepszych paliw do napędzania transportu publicznego. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na rzecz CNG, pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc. Ponadto silniki zasilane CNG pracują ciszej w porównaniu do tych na olej napędowy.