24.06.2018
Imieniny: Danuty, Jana i Janiny
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Hecznarowice. VIII Międzynarodowy Turniej Taroka o Puchar Burmistrza Wilamowic

Wersja do wydruku

Na turniej taroka zorganizowany 8 kwietnia 2017 roku w Hecznarowicach przyjechało 52 zawodników, w tym 11 z Czech. Był to już VIII Międzynarodowy Turniej Taroka o Puchar Burmistrza Wilamowic rozgrywany w systemie Grand Prix. Zawodnicy, oprócz gospodarzy, reprezentowali między innymi Ostrawę, Brno, Ołomuniec, Frydek-Mistek, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Białą, Zabrzeg, Ligotę, Brzeszcze, Kęty i Kozy.

Gra w taroki to gra karciana. Grają w nią 4 osoby 54 kartami, z czego 22 karty to tak zwane „taroki”, a reszta to zwykłe, znane wszystkim karty zwane „barwami”. Gra powstała w XV wieku we Włoszech, potem spopularyzowana została w Austrii i Niemczech. Do Polski przywędrowała w XVIII wieku. W taroka grano głównie na dworach królewskich i książęcych. W czasie pierwszej wojny światowej był popularny wśród żołnierzy austriackich, a następnie rozpowszechnił się wśród żołnierzy innych narodowości. Pasjonaci gry z Hecznarowic postanowili ocalić ją od zapomnienia i rozpowszechnić. Cyklicznie raz w roku organizują więc turniej taroków pod patronatem burmistrza Wilamowic Mariana Treli. Ponadto biorą czynny udział w Drużynowej Lidze Tarokowej oraz w turniejach organizowanych przez inne ośrodki.
Tegoroczny turniej został rozegrany w Domu Ludowym w Hecznarowicach. Zawody, jak co roku, zorganizowali Henryk Kozieł i Andrzej Foks. Przy 13 stolikach zasiadło 52 zawodników z wylosowanymi numerami. Po pięciu trwających po 50 minut rundach zwyciężył Stanisław Parik z Czech. On także otrzymał puchar Dla Najlepszego Zawodnika Zagranicznego. Drugie miejsce zajął Paweł Tora z Hecznarowic, a miejsce trzecie Józef Szypuła z Czechowic-Dziedzic. Zwycięscy otrzymali puchary, a pierwszych dziesięciu zawodników dyplomy.

Według klasyfikacji najwyższe lokaty zajęli:

  1. Stanisław Parik
  2. Paweł Tora
  3. Józef Szypuła
  4. Ludwik Kobiela
  5. Andrzej Konior
  6. Wiesław Żaczek
  7. Jiři Kaminský
  8. Tomasz Mędrzak
  9. Maciej Jarczok
  10. Tadeusz Mędrzak

Beata Nycz

Projekty unijne

Projekty MKiDzN