29.01.2020
Imieniny: Franciszka, Konstancji i Salomei

Historia to światło prawdy

Tegoroczne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach rozpoczęły się rankiem 8 listopada i trwały aż do zmierzchu. W piątkowe przedpołudnie, podczas uroczystej akademii, Dyrektor Szkoły – Pani Lidia Dziubek powitała uczniów i nauczycieli słowami: - Historia to świadek czasu, światło prawdy, nauczycielka życia i zwiastunka przyszłości. Uroczystość stała się okazją do pielęgnowania tradycji oraz była oddaniem czci i honoru tym, którzy walczyli o naszą niepodległość.

Społeczność szkolna wzięła udział w żywej lekcji historii, podczas której uczniowie klas ósmych przypomnieli zebranym o najważniejszych wydarzeniach historycznych. Wzorem roku poprzedniego, o symbolicznej godzinie 11.11, w hali sportowej odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego, a "spośród słów używanych nieczęsto[…] na place wybiegło słowo piękne, jak honor i męstwo, słowo, które brzmi – N I E P O D L E G Ł O Ś Ć".

Uroczyste obchody Święta Niepodległości kontynuowano też podczas mszy św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Pisarzowicach. Tuż przed nabożeństwem, Dyrektor Szkoły, a także przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach złożyli kwiaty i znicze przy tablicy upamiętniającej płk. Mariana Pilarskiego, oddając tym samym cześć Honorowemu Obywatelowi Gminy Wilamowice. W czasie mszy sprawowanej w asyście Pocztów Sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej w Pisarzowicach, Górników, Koła Pszczelarzy „Bartnik” oraz Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, ksiądz Piotr Homel wygłosił kazanie odnoszące się do tematyki patriotyzmu, a rangę wydarzenia podniosła obecność orkiestry dętej.

Dalsza część obchodów odbyła się na pisarzowickim cmentarzu, przy pomniku Ofiar I i II wojny światowej, gdzie odczytano apel poległych, a delegacje władz gminnych i oświatowych złożyły kwiaty. Po wspólnej modlitwie, zebrani udali się Pod Pomnik Legionistów przy WDK w Pisarzowicach, gdzie uroczyście wyrazili swą wdzięczność wobec Tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Zakończenie uroczystych obchodów odbyło się natomiast w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, gdzie podczas wieczornicy młodzież z klas VIII zaprezentowała wzruszający montaż słowno – muzyczny.