19.08.2019
Imieniny: Emilii, Julinana i Konstancji

Historia współpracy - Uczniowie z Kisújszállás i SP Hecznarowice

W sobotę 2 lutego 2019 r. został podpisany dokument o współpracy placówek oświatowych Gminy Wilamowice i węgierskiego miasta Kisújszállás.

Nasza szkoła partnerska to Móricz Zsigmond Református Kollégium, Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskola. Ta węgierska placówka oświatowa ma piękną historię (w 2017 roku obchodziła 300-lecie powstania). Szkoły naszej gminy współpracują z nią od 2007 roku (od 2007 do 2018 współpracowały tylko szkoły gimnazjalne). Co roku organizowane są spotkania młodzieży z bratnich miejscowości na Węgrzech i w Polsce. Uczniowie z Kisújszállás, Pisarzowic, Dankowic, Wilamowic, Starej Wsi i Hecznarowic biorą udział w szkolnych uroczystościach (dzień patrona, zakończenie edukacji przez najstarsze roczniki). Nasze działania opierają się na propagowaniu na Węgrzech i w Polsce zarówno polskiej jak i węgierskiej kultury, obyczajów, tradycji, historii ze szczególnym uwzględnianiem wspólnych korzeni historycznych, a także tworzeniu platformy wymiany doświadczeń wychowawczych, pedagogicznych i organizacyjnych pomiędzy nauczycielami i dyrektorami węgierskimi i polskimi. Propagujemy zarówno wśród młodzieży węgierskiej jak i polskiej postawy patriotyczne, poczucie dumy z przynależności do narodu, uczymy szacunku dla własnej tradycji, historii, kultury i tworzymy klimat tolerancji w ramach spotkań bratnich narodów. Nasze działania zachęcają młodzież polską i węgierską do nauki języków obcych. Dewizą jest hasło „Jak świat światem zawsze Węgier Polakowi bratem”.

Maciej Żarski