10.07.2020
Imieniny: Filipa, Sylwany i Witalisa
...

Jesteś tutaj

HPV – warto wiedzieć...

Wersja do wydruku

Do Burmistrza Wilamowic wpłynęło zawiadomienie wraz z opracowaniem Stowarzyszenia Centrum Informacji o Zdrowiu DOBROSTAN dotyczące stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Z informacji przedłożonych przez Stowarzyszenie wynika, że mieszkańcy gmin w Polsce nie są właściwie informowani o działaniach i skutkach ubocznych szczepionki przeciw HPV. Należy nadmienić, że szczepionki te nie zostały objęte krajowym programem szczepień obowiązkowych. Również Ministerstwo Zdrowia nie wydało rekomendacji odnośnie szczepień przeciw brodawczakowi ludzkiemu, jako elementu profilaktyki raka szyjki macicy.

Obawy Stowarzyszenia wynikają z faktu nie udzielania pełnych informacji o wszystkich powikłaniach, które występują po podaniu szczepionek przeciw HPV, a także o wymogach/kryteriach kwalifikujących do szczepienia, szczególnie o zagrożeniach wynikających z braku ich weryfikacji.

W związku z powyższym Stowarzyszenie Centrum Informacji o Zdrowiu DOBROSTAN upowszechnia „Białą Księgę Szczepień HPV” na stronie Stowarzyszenia:

http://cioz-dobrostan.pl/biala-ksiega-szczepien-hpv/

oraz na stronie sejmowej:

http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/dok?OpenAgent&371_20190614_3

 

Jest to zbiór badań naukowych, dotyczących szczepionek przeciwko wirusom HPV. Są w nim omówione zagadnienia dotyczące profilaktyki i leczenia zakażeń HPV, statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy po zastosowaniu szczepień ze szczególnym uwzględnieniem skutków ubocznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet i dzieci. Przy prowadzeniu procedury szczepień ważne jest zachowanie prowadzenia testów serologicznych i badań na nosicielstwo wirusa HPV typu zawartego w szczepionce przed zaszczepieniem. Zaniechanie wspomnianych testów skutkuje narażeniem osoby szczepionej na zachorowanie na raka szyjki macicy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ww. dokumentem.