24.06.2018
Imieniny: Danuty, Jana i Janiny
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

I Konkurs Palm Wielkanocnych w Pisarzowicach

Wersja do wydruku

Niedziela Palmowa to dzień, który w kościołach na całym świecie upamiętnia tryumfalny wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Niedziela ta jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Procesje wiernych tworzą barwne pochody.

W miastach i wioskach odbywają się Konkursy na Palmę Wielkanocną. Dzięki tym konkursom rodzinna tradycja, która jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem jakie możemy przekazać następnym pokoleniom nie zostanie zapomniana.
Nawiązując do pięknej tradycji przygotowania palm wielkanocnych i święcenia ich w kościele, Rada Sołecka Pisarzowic przy współudziale księży naszej parafii ogłosiła I Konkurs Palm Wielkanocnych w dwóch kategoriach:

  • Tradycyjna Palma Wielkanocna,
  • Najwyższa Palma Wielkanocna.

Konkurs ten skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej.
Wspaniała, słoneczna pogoda przyczyniła się także do przyjścia bardzo dużej ilości mieszkańców z dziećmi oraz młodzieży z palmami do kościoła p.w. św. Marcina w Pisarzowicach. Ksiądz proboszcz Janusz Gacek w asyście wikariusza ks. Adama poświęcili wspaniałe palmy i uczestnicy weszli na Mszę Świętą, po której księża wikariusze rozdawali uczestnikom piękne zakładki do książki o treści religijnej. Następnie zrobiono wspólne zdjęcie i uczestnicy zgłaszający swoje ręcznie wykonane palmy skierowali się do Wiejskiego Domu Kultury, by zadeklarować swoje uczestnictwo w konkursie.
Jury zebrane w osobach: p. Helena Osierda, p. Grażyna Jurasz, p. Jadwiga Kobielus i ks. Adam Wandzel mieli nie lada problem w wyborze wśród zebranych mieniących się kolorami palm, tę najpiękniejszą i najbardziej tradycyjną, wykonaną zgodnie z Regulaminem konkursu.
Mniejszy problem był w wyborze palmy najwyższej, bo tutaj największą rolę odgrywała wysokość i stabilność. Bezkonkurencyjna okazała się palma wykonana przez uczniów klasy Ic Gimnazjum w Pisarzowicach jej wysokość jej to 4,5 metra.
Zarząd KGW w Pisarzowicach przyznał nagrody indywidualne dla dwóch palm grupowych, wykonanych przez dzieci z klasy IIa (klasa integracyjna) i klasy IId Szkoły Podstawowej.
We wtorek zebrali się wszyscy uczestnicy konkursu z sali WDK w Pisarzowicach, by odebrać z rąk sołtysa Pisarzowic Stanisława Peszla dyplomy i nagrody.

Członek Rady Sołeckiej
C.Puzoń
 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN