20.09.2019
Imieniny: Eustachego, Faustyny i Renaty

II POWIATOWY KONKURS PROFILAKTYKI „LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ”

2 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach kolejny raz miał miejsce finał, ale już II Powiatowego Konkursu „Lepiej zapobiegać niż leczyć” skierowanego do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego.

Dzięki współpracy z Dyrekcją Szkoły Panią Lidią Dziubek, Burmistrzem Gminy Wilamowice Panem Marianem Trelą oraz ogromnemu zaangażowaniu Pani Justyny Hetnał Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Panią Lucyną Majewską naczelnikiem Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej i Panią Jadwigą Mrowiec, udało się zgromadzić środki, które pozwoliły sfinansować tak duże wydarzenie. Konkurs został doprowadzony do etapu powiatowego dzięki zaangażowaniu pomysłodawców - nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach Pani Joanny Konior i Pani Moniki Drobniak. Uczestnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich było drużynowe rozwiązywanie testu wiedzy
z zakresu profilaktyki dotyczącej ruchu, zdrowego odżywiania, uzależnień oraz chorób cywilizacyjnych. Pod okiem ratowników medycznych Pana Tadeusza Łasia i Pani Agnieszki Szypuły zmagali się z zaprezentowaniem resuscytacji oraz wylosowanej scenki związanej z udzieleniem pierwszej pomocy. Temat chorób cywilizacyjnych i uzależnień polegał na przedstawieniu scenki obrazującej wylosowany temat, wymagało od uczestników nie tylko dużej wiedzy, ale również kreatywności. Pani Justyna Wykrent sprawdzała sprawność przybyłej młodzieży organizując im zawody ruchowe „na wesoło”. Ostatnią konkurencją było tworzenie wartościowe, pysznego i odpowiednio zbilansowanego posiłku. Całość oceniała Pani Dietetyk Aleksandra Kubiczek, Pani Lucyna Majewska oraz przewodnicząca jury Pani Justyna Hejnał. Po wykonaniu jednego zadania młodzież sztafetowo przemieszczała się po szkole zaliczając kolejne konkurencje. Konkursowe zmagania drużyn obserwowali i zwycięzcom wręczali nagrody i upominki: wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Bielsku-Białej Jerzy Kubik, członek Zarządu Powiatu w Bielsku-Białej Barbara Adamska, zastępca burmistrza Wilamowic Stanisław Gawlik oraz Helena Byrdy-Przybyła – przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu.

Pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliana Fałata z Oddziałami Sportowymi w Bystrej, reprezentująca Gminę Wilkowice. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach, reprezentująca Gminę Wilamowice. Natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach, reprezentująca Gminę Buczkowice.

To ważne wydarzenie zapisało się w historii naszej szkoły i kalendarz systematycznych działań do realizacji, gdyż organizacja i działania profilaktyczne sprawiają nam ogromną przyjemność.

Monika Drobniak, Joanna Konior