18.07.2019
Imieniny: Kamila, Karoliny i Roberta

JUBILEUSZ 45-lecia działalności ZPiT BIELSKO

Zespół Pieśni i Tańca „Bielsko” swoim entuzjazmem, młodością, temperamentem i kunsztem artystycznym zachwyca publiczność wszystkich scen, na których się pojawia. Zawsze gorąco oklaskiwani. Tak też było 7 czerwca, kiedy to na scenie w Domu Muzyki Zespół świętował jubileusz 45-lecia swojej działalności artystycznej.

Zespół Pieśni i Tańca „Bielsko” powstał w 1974 roku funkcjonował przy ówczesnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Od 1991 roku działa pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury, a jego siedzibą jest Dom Muzyki w Bielsku-Białej, w którym odbywają się zajęcia.

Składa się on w chwili obecnej z 3 grup dziecięcych i grupy reprezentacyjnej – łącznie około 100 osób. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Pani Bożena Bieńczyk, natomiast kierownikiem muzycznym Pani Marzena Grzybowska, warto również wspomnieć o takich osobach jak Jarosław Grzybowski, Mirosława Ostrowska, Marta Stanko, Łukasz Hola, Małgorzata Makowiec, Monika Hajduk, Paweł Krysta i Maciej Wójcik.

ZPiT „Bielsko” bierze udział w licznych festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Dotychczas  odwiedził poza Polską; Francję, Hiszpanię, Włochy, Portugalię, Niemcy, Belgię, Węgry, Austrię, Bułgarię, Grecję, Serbię, Brazylie, Sardynię, Indonezję, Sycylię, Stany Zjednoczone, a w tym roku będzie występował na scenach w Chinach.

W pierwszej części swojego galowego występu Jubilaci zaprezentowali się w tańcu ludowym, prezentując oryginalny polski folklor ludowy, artystycznie przetworzony, opisujący rozmaitości naszej kultury narodowej, były to tańce górali żywieckich, śląskich, krakowiaki, kujawiaki, polki, mazury, tańce rzeszowskie, lubelskie. W drugiej części widownia „została porwana” w różne rejony Europy. Byliśmy m.innymi na Węgrzech, Rosji czy Ukrainie.

Zespołowi przygrywa 4-osobowa kapela lub 16-osobowy Big-Band składający się z profesjonalnych muzyków.

Po koncercie były podziękowania, gratulacje, słowa uznania oraz okolicznościowy tort. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Prezydenta miasta Bielsko-Biała  Jarosława Klimaszewskiego oraz głównych sponsorów Zespołu.

Członkinie KGW „Strażniczki Tradycji” miały zaszczyt świętować jakże wspaniałe i doniosłe „Urodziny” wraz z Jubilatami, ich rodzinami i najbliższymi.

Przew. KGW ST- C.Puzoń