Imieniny: Dalidy, Juliusza i Łucji

Kolarskie emocje w Wilamowicach. LOTNA PREMIA 75. TOUR DE POLOGNE

7 sierpnia odbył się 4 etap wyścigu Tour de Pologne z Jaworzna do Szczyrku. Trasa o długości 179 km przebiegała przez Gminę Wilamowice. Kolarze przejeżdżający przez Rynek w Wilamowicach walczyli o dodatkowe punkty podczas ostatniej LOTNEJ PREMII na trasie tego etapu.

W Wilamowicach przygotowania rozpoczęły się już dużo wcześniej. Rynek, rondo oraz kościół zostały przyozdobione w biało-czerwone barwy, zawisły banery, chorągiewki, balony i flagi. Na wysokości zadania stanęli także właściciele okolicznych sklepów przyozdabiając swoje witryny oraz oczywiście Mieszkańcy, który przybyli na miejsce w narodowych barwach. Ponadto na Rynku pojawili się przedstawiciele Zespołów Regionalnych naszej Gminy ubrani w swoje stroje. Najliczniejszą grupę stanowili członkowie Zespołu Regionalnego „Wilamowice”. Oprawy scenicznej dopełniła natomiast wielka brama wyznaczająca miejsce lotnej premii oraz balony sponsorów wyścigu. Wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia Burmistrz Wilamowic Marian Trela oraz jego Zastępca Stanisław Gawlik zaprosili wszystkich do strefy kibica z telebimem, miejscami do śledzenia transmisji z etapu oraz do oglądania występów grup działających przy M-GOK Wilamowice. Zebranych w oczekiwaniu na kolarzy bawiły mażoretki „Nemezis”, grupa taneczna „Kurtynka” oraz mażoretki „Gracja”. Można było posilić się grochówką oraz ochłodzić zimnymi napojami, a pobliskie restauracje dla wszystkich przybyłych w barwach narodowych zaproponowały specjalne rabaty.

Jeszcze przed pojawieniem się kolarzy Tour de Pologne odbyło się Młodzieżowe Kryterium Kolarskie. 36 uczestników wystartowało spod bramy lotnej premii ścigając się w walce o Puchar Burmistrza Wilamowic oraz Puchar dla najmłodszego zawodnika, który dedykował Przemysław Niemiec. Młodzi kolarze ruszyli ze startu wspólnego, do którego znak dał Burmistrz Marian Trela.

Przejazd kolumny reklamowej wprowadził zebranych w nastrój oczekiwania. Samochody sponsorów zatrzymały się na Rynku, by rozdać kolorowe gadżety. Wyjątkowym wyróżnieniem dla Wilamowic było zatrzymanie się w naszej miejscowości głównych organizatorów wyścigu – Czesława Langa i Lecha Piaseckiego. Obydwaj panowie otrzymali od Burmistrza Wilamowic oraz jego Zastępcy pamiątkowe upominki, w tym przepiękne lalki w stroju wilamowskim.

Kibicom pozostało już tylko oczekiwać na przejazd kolarzy. Pierwszy na lotnej premii w Wilamowicach zameldował się Jan Tratnik, który oderwał się od peletonu w trzyosobowej ucieczce. Chwilę później na Rynku powitaliśmy Przemysława Niemca, który zatrzymał się przy swojej rodzinie witając się z żoną, dziećmi i rodzicami. Gorące owacje kibiców oraz wiele emocji towarzyszyło temu spotkaniu.

Sekundy dzieliły nas od przejazdu peletonu, który pognał w stronę Hecznarowic, dalej kierując się do Szczyrku, gdzie znajdowała się meta tego etapu.

Po przejeździe kolarzy nastąpiło wręczenie nagród w Młodzieżowym Kryterium Kolarskim. Miejsca na podium zajęli kolejno:

1. Jakub Kowalówka,
  2. Szymon Fajferek,
  3. Justyna Gąsiorek

wszyscy pochodzący z Dankowic. Najmłodszym uczestnikiem był sześciolatek Jakub Nikiel.

Medale dla pierwszych trzech miejsc oraz Puchar dla zwycięzcy wręczył ich fundator - Burmistrz Wilamowic Marian Trela, natomiast puchar dla najmłodszego zawodnika przekazał w imieniu Przemysława Niemca jego ojciec Krzysztof Niemiec.

Dalej przebieg wyścigu można było śledzić na telebimie w Strefie Kibica.

Lotna premia w Wilamowicach była niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem. Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy od organizatorów, łącznie z samym Czesławem Langiem. Transmisja z naszego miasta wyświetlana była na wielu stacjach, w tym TVP oraz Eurosport 2. Zaprezentowaliśmy się z najlepszej strony, co zwróciło uwagę komentatorów sportowych, którzy jeszcze nie raz wspomnieli o Wilamowicach w swoich relacjach.

Olbrzymi wkład w realizację tego przedsięwzięcia miał Zastępca Burmistrza Stanisław Gawlik oraz dyrektor M-GOK w Wilamowicach Aleksander Nowak, którzy koordynowali całość przygotowań.

Z naszej strony pragniemy podziękować jednostkom OSP z terenu gminy i policji za zabezpieczenie trasy oraz strażakom z OSP Wilamowice za pomoc w przygotowaniu Rynku, TKKF „Żywioł” Wilamowice, HDK Wilamowice, Dawidowi i Adrianowi Foks, Ryszardowi Tekieli oraz firmie „Mobilne Ekrany Led”. My jako realizatorzy zadania cieszymy się ze słów podziękowań przekazanych przez pana Burmistrza podczas imprezy.

Największe słowa podziękowania należą się natomiast Mieszkańcom Gminy przybyłym na Rynek w Wilamowicach, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. W szczególności za doping i biało-czerwone barwy,  jakich na miejscu lotnej premii nie brakowało.

Teraz pozostaje nam jedynie czekać na rozstrzygnięcie plebiscytu na najpiękniejsze miasto Tour de Pologne w kategorii Lotnej Premii.

Anna Klimczak

Zdj. Urszula Kucharska

Zdj. cz.1. Kibice i Rynek

Zdj. cz.2. Młodzieżowe Kryterium Kolarskie