Imieniny: Bony, Horacji i Jerzego

Konkurs Pożarniczy na szczeblu przedszkola, szkoły i gminy w Zespole Szkół w Wilamowicach

W szkolny kalendarz wydarzeń  na stałe wpisał się Szkolny Konkurs Pożarniczy związany z wykonaniem prac plastycznych oraz w postaci testu teoretycznego wiedzy. To rezultat wzajemnej współpracy szkoły i Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej miejscowości Wilamowice.

Działania prewencyjne dotyczące pracy strażaków oraz ich zaangażowania, dzieci poznają od przedszkola poprzez realizację tematyki kompleksowej oraz coroczne wycieczki edukacyjne do remizy w pierwszych dniach maja.

Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe: przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum. W grupach przedszkolnych oraz klasach młodszych I-III odbywa się w wyłącznie w kategorii plastycznej. Natomiast wśród uczniów starszych przebiega w kategorii plastycznej oraz testu teoretycznego na temat wiedzy o pożarnictwie.

Celem zmagań jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Poznanie tak obszernej wiedzy to nie lada wyzwanie.
Uczniowie rywalizują ze sobą w etapie szkolnym, a następnie zdobywcy pierwszego miejsca wśród uczestników klasa IV-VI oraz VII, VIII i gimnazjum reprezentują naszą szkołę w Turnieju Gminnym.

Prace plastyczne mają na celu zobrazowania ważnej kwestii zjawisk i sytuacji, które mogą zdarzyć się w codziennym życiu oraz nauczyć prawidłowego postępowania już od najmłodszych lat.

W dniu 7 marca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pożarniczy w kategorii prac plastycznych oraz wiedzy. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli OSP p. Mateusza Nowaka i p. Dariusza Taratutę. Uczestników konkursu w obu kategoriach powitała p. dyrektor Mariola Dylewska-Mitoraj życząc pomyślności i sukcesów w swoich osiągnięciach.

Wyniki w konkursie plastycznym na etapie szkolnym:

Kategoria klasy III:

1. Natan Nowotarski
  2. Rafał Foks
  3. Wioletta Krywult

Kategoria klas IV-VI:

1. Patrycja Dudys, klasa VI b
  2. Dawid Januszyk, klasa V a
  3. Karolina Stańczyk, klasa V a
  4. Angelika Czekaj,  klasa V a

Wyróżnienia: Nikola Czekaj, Hanna Stasiak, Borys Stachura, Nikola Kotlarz.

Kategoria klas VII i gimnazjum:

1. Natalia Olejarz, klasa III b gimnazjum
  2. Nikola Żmudka, klasa VII b
  3. Natalia Wierońska,  klasa VII b
  4. Maja Gawlik, klasa VII b

Wyróżnienie: Aleksandra Nowak klasa VII b

Dziękujemy również za udział uczniom: Nikola Czekaj, Wiktor Walus, Artur Góra, Kacper Rosner.

Wyniki w kategorii wiedzy:

1 miejsce- Maciej Kaczmarczyk

2 miejsce- Konrad Krywult, Jakub Tetłak

3 miejsce- Amelia Owarzana

4 miejsce- Radosław Ryszka

Natomiast w kategorii uczniów klas starszych i III b gimnazjum była jedna kandydatka Karolina Holek z klasy III gimnazjum.

Również każda z grup przedszkolnych malowała  prace o tematyce pożarniczej,   najciekawsze wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym.

Dnia 16 marca w Gminnym  Plastycznym Konkursie Pożarniczym nasi podopieczni uplasowali się na następujących miejscach:

3-4 latki:

Maja Płoskonka III miejsce

5-6 latki:

Milena Rembiesa I miejsce

Kacper Grzybek III miejsce

Klasy III:

Natan Nowotarski - I miejsce

Klasy IV-VI:

Patrycja Dudys - I miejsce

Natalia Olejarz – III miejsce

Karolina Holek - V miejsce

W kategorii wiedzy Maciej Kołodziejczyk zdobył I miejsce i tym samym będzie reprezentował naszą szkołę i gminę na Turnieju Powiatowym, który odbędzie się w kwietniu.

Uroczystym podsumowaniem osiągnięć naszych uczniów jest szkolny apel na którym p. dyrektor w asyście druhów strażaków wręcza dyplomy i nagrody ufundowane przez OSP Wilamowice.

Konkurs uczy nas rywalizacji, umiejętności godzenia się z porażką oraz wiary we własne możliwości. W tym wszystkim ważne jest, by zdobyta wiedza kształtowała właściwe postawy w obliczu zagrożenia i towarzyszyła dzieciom i młodzieży przez całe życie.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom konkursu dziękujemy za wkład włożony w przygotowanie i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach, a wykonane prace plastyczne zdobić będą wystawę zorganizowaną w galerii naszej szkoły.

Alina Kajta-Bożek