22.02.2020
Imieniny: Małgorzaty, Marty i Nikifora

Nagrody dla Twórców i Animatorów Kultury Powiatu Bielskiego AD 2020

7 lutego sala narad Śląskiego Urzędu Województwa w Bielsku-Białej wypełniona była przez osoby, które swoją pracą społeczną i działalnością przyczyniły się w szczególny sposób do rozwoju kultury oraz do pozytywnego wizerunku Powiatu na przestrzeni wielu lat swojej działalności, ale także osoby, które to dopiero wkraczają w działalność lokalnej społeczności.

Wśród zebranych byli także zaproszeni goście. Uroczystą galę prowadził Kuba Abramowicz, a rozpoczął ją występ zespołu regionalnego ”Porąbczanie”. Następnie Starosta Bielski Andrzej Płonka wraz z przewodniczącym Rady Janem Borowskim wręczali medale osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju kultury. Następnie przyszła kolej na WYRÓŻNIENIA: Animatorzy życia kulturalnego lokalnej społeczności, wśród tej grupy znalazły się panie: Renata Nycz. Fascynatka kultury, pedagog i działaczka społeczna. Angażuje się w upowszechnianie kultury i pielęgnowanie tradycji regionalnych na terenie gminy Wilamowice i całego powiatu bielskiego. Kierownik i choreograf Zespołu Regionalnego „Tradycja” ze Starej Wsi, z którym zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Pani  Teresa Nycz wybitny pedagog, instruktor, trenerka, sędzia Międzynarodowego i Krajowego Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich, a także jedna z niewielu kreatorów młodych talentów. Założyła Akademię Mażoretek „Gracja” ze Starej Wsi obchodzącą w tym roku 20 lecie działalności. Jej niesamowicie utalentowane tancerki mają na swoim koncie wielokrotne tytuły mistrzyń Polski oraz wiele medali złotych, srebrnych, brązowych oraz pucharów w różnych kategoriach wiekowych. Przyszła kolej na PODZIĘKOWANIA. Podziękowanie za współorganizację wydarzeń kulturalnych wraz ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej otrzymał pan Aleksander Nowak - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach - za wspaniałą współpracę podczas organizacji „Święta Powiatu Bielskiego” w Wilamowicach.  Podziękowanie dla mecenasów kultury, którą otrzymali Państwo Ilona i Stanisław Pudełko. Państwo Pudełko od trzech lat poprzez nieodpłatne udostępnianie lokalu Fest-Park w Pisarzowicach umożliwiają i wspierają działalność Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach, który obecnie przechodzi modernizację. Osobiście są zaangażowani w działalność domu kultury, często również pomagają w organizacji imprez. Udostępniają sale, w których odbywają się takie zajęcia jak Akademia Złotego Wieku, warsztaty teatrzyku Dziecięcego DEBIUCIK, próby teatru BEZMIENNI, warsztaty rękodzieła CafeART, zimowiska, półkolonie, bal karnawałowy a nawet Festiwal Kultury Wszelakiej. W dzisiejszych czasach, w których większość przedsiębiorców nastawiona jest wyłącznie na komercję. Niespodzianką Gali był medal Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, którym uhonorowano gospodarza gali- starostę Płonkę.Podczas uroczystości wystąpili: Zespół Regionalny „Porąbczanie” oraz Marta Wajdzik, saksofonistka altowa i sopranowa. Młoda mieszkanka Buczkowic nagrała swoją debiutancką płytę „My Planet”, której premierowy koncert otwiera tegoroczną edycję Bielskiej Zadymki Jazzowej.

C. Puzoń