16.10.2021
Imieniny: Ambrożego, Florentyny i Gawła
...

„Naturą malowane” – jak roślinne gobeliny łączą ludzi… Realizacja inicjatywy w ramach projektu „Manewry Kultury” z Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach

Gminne Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach (filia M-GOK Wilamowice) rozpoczęło realizację drugiej części zadania w ramach programu "Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Beneficjentem programu jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.

W konkursie na inicjatywy kulturalne w ramach realizacji pierwszej części projektu „Manewry Kultury z Gminnym Centrum Działań Twórczych” wśród zwycięskich projektów znalazł się pomysł pani Danuty Mleczko na zrealizowanie warsztatów florystyczno – artystycznych.

O tym, że mieszkańcy Pisarzowic kochają naturę wiedzieliśmy od dawna, jednak wynik tego wydarzenia przerósł nasze oczekiwania. Inicjatywa zakładała wyjście Domu Kultury poza placówkę, w przestrzeń wsi i zrealizowanie działania na łonie natury.

Przygotowaniem było zbieranie zielonego materiału z którego można było tworzyć prace oraz przygotowanie wygodnego miejsca do samej realizacji, dwa dni spędzone w lesie należącym do zaprzyjaźnionych pisarzowian przyniosły wspaniałe efekty.

27 sierpnia 2021 odbyły się wyjątkowe warsztaty – „Naturą malowane” gdzie powstała cała galeria oryginalnych, pięknych gobelinów tkanych z natury. Prowadząca warsztaty – artystka, malarka – Aneta Lachendro dawała cenne wskazówki co do kompozycji roślinnych obrazów, kierownik GCDT - Urszula Kucharska służyła radą co do kwestii technicznych i sposobu pracy z trawami, polnymi kwiatami i innymi „darami lasu”. Najwspanialsze jednak podczas warsztatów było to, że mogliśmy być razem, poznać nowych mieszkańców Pisarzowic, pracować w międzypokoleniowym zespole. Podczas zajęć ramię w ramię pracowały dzieci z mamami, wnuczki z babciami, sąsiadki, koleżanki, panie bawiły się świetnie tak jak i my.

Warsztaty przyniosły taką radość tworzenia, że od razu pojawiło się pytanie o kontynuację – to jest sukces!

Podsumowaniem inicjatywy była wystawa prac zorganizowana z pomocą Rady Sołeckiej Pisarzowic na terenie LKS Pionier w Pisarzowicach podczas obchodów Dożynek Gminnych. Gobeliny stanowiły piękny dodatek do wszystkich dekoracji dożynkowych, wzbudzały ciekawość i nieukrywany zachwyt. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wspólnymi siłami zrealizowaliśmy tę inicjatywę, której wartość jest ogromna. Dziękujemy za wielkie zaangażowanie w projekt Pani Danucie Mleczko oraz wszystkim uczestnikom. Liczymy na więcej takich spotkań i oddolnych inicjatyw mieszkańców, razem tworzymy kulturę!

Magdalena Chrobak

,