15.07.2020
Imieniny: Henryka, Igi i Włodzimierza
...

Jesteś tutaj

Obchody Święta Niepodległości w Hecznarowicach

Wersja do wydruku

W ubiegłym roku świętowaliśmy okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 101 rocznica tego doniosłego w naszej narodowej historii wydarzenia przebiegała w nieco innej atmosferze. Poza akademiami, przemarszami i składaniem kwiatów pod tablicami pamięci staraliśmy się w różnych drobnych gestach zamanifestować naszą patriotyczną postawę. Choćby przedszkolaki spacerujące z balonikami i rozdające przechodniom plakietkami w barwach narodowych.

Już 8 listopada w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Hecznarowicach odbyła się rocznicowa akademia. Towarzyszyło jej podsumowanie konkursu plastycznego „Kwiaty dla Niepodległej”. Wyreżyserowane przez Annę Markiel widowisko kostiumowe w syntetycznych obrazach przypomniało dzieje Polski i starania pokoleń Polaków o odzyskanie niepodległości. Trudno o lepszą lekcję historii. W drugiej części akademii zaproszeni goście w osobach księdza proboszcza Aleksandra Smarducha, kierownika ZOSiP Bożeny Sobocińskiej i sołtysa Hecznarowic Beaty Nycz wręczyli dyplomy i nagrody w konkursie plastycznym zorganizowanym dla pierwszoklasistów. „Kwiaty dla Niepodległej” zachwyciły wszystkich, a dzieci nie kryły przejęcia uroczystą chwilą. Najgłośniej śpiewały też hymn narodowy. Na koniec delegacja uczniów starszych klas złożyła kwiaty i znicze pod kamieniem upamiętniających walki o niepodległość ojczyzny.

Także przedszkolaki nie zapomniały o tym wyjątkowym święcie. Dzieci z Katolickiego Przedszkola Pod Skrzydłami ubrane w barwy narodowe, z białymi i czerwonymi balonikami rozdawały przechodniom okolicznościowe plakietki przedstawiające białego orła i mapę Polski. Piękna lekcja patriotyzmu, którego należy uczyć od najmłodszych lat.

Tradycyjnie już, w niedzielę poprzedzającą święto 11 Listopada, uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez mszę w intencji ojczyzny. Przychodzących do kościoła witała biało-czerwona wiązanka kwiatów przed ołtarzem głównym i śpiew scholi. W uroczystym szyku wprowadzone zostały poczty sztandarowe szkoły, górników i strażaków. Ksiądz proboszcz wygłosił okolicznościową homilię poświęconą miłości ojczyzny, a liturgię uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Hecznarowice. Po zakończeniu mszy na cmentarzu złożono kwiaty i znicze pod tablicami upamiętniającymi poległych w latach 1914-1920 oraz w czasie II wojny światowej.

Większość mieszkańców sołectwa pamiętała też o wywieszeniu flag narodowych. Cieszy, że coraz więcej osób pamięta o tym ważnym narodowym święcie i obchodzimy je na różny, często radosny sposób. Przecież świętujemy niepodległość!

Beata Nycz

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN