09.12.2023
Imieniny: Anety, Leokadii i Wiesława
...

Jesteś tutaj

OGŁOSZENIE

Wersja do wydruku

Burmistrz Wilamowic informuje, że w miesiącu listopadzie bieżącego roku będą sadzone drzewa na cmentarzu komunalnym w Wilamowicach. Obowiązek ten wynika  z decyzji wydanych przez Starostę Bielskiego oraz opinii Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w rejestrze którego ujęty jest cmentarz.
Podczas oględzin z udziałem przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków stwierdzono, że drzewa są niszczone poprzez nawiercanie otworów i wlewanie toksycznej substancji powodującej obumieranie drzew. W związku z zaistniała sytuacją Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił z wnioskiem o naliczenie kary administracyjnej za zniszczenie drzew.
Obecnie policja prowadzi postępowanie wyjaśniające mające na celu ukaranie sprawcy odpowiedzialnego za zniszczenie drzew na cmentarzu.
Rzeczoznawca  wycenił  wartość drzew na ponad  800 tysięcy  złotych, ale kara za zniszczenie drzew jaka będzie naliczona sprawcy zniszczenia na podstawie ustawy o ochronie przyrody może znacznie przewyższyć tę wartość.
Nowo sadzone drzewa będą odmianami liściastymi, małymi, o zwartej, kulistej koronie, rosnącymi powoli.
Proszę o nie niszczenie nowo sadzonych drzew.