08.12.2023
Imieniny: Delfiny, Marii i Wirginiusza
...

Jesteś tutaj

ORKIESTRA DĘTA Z WILAMOWIC Z WIZYTĄ W CHORWACJI

Wersja do wydruku

W dniach 8-10 lutego  na zaproszenie Gradonaczelnika partnerskiego miasta chorwackiego  Żupanja - Davora Milićevića, orkiestra dęta oraz delegacja miasta Wilamowice udała się na największe święto miasta, kultywujące bogate tradycje regionu Slavonia . Impreza nosi nazwę  „Sokaćko Sijelo”. Na kilkunastodniowych spotkaniach prezentują się zespoły folklorystyczne i grupy artystyczne z pozostałych rejonów  Chorwacji, jak również z zagranicy.

Gościem honorowym tegorocznych spotkań była pięćdziesięcioosobowa grupa muzyków Orkiestry Dętej z naszej gminy pod dyrekcją Mariusza Płonki oraz delegacja gminy Wilamowice w składzie: Burmistrz Marian Trela, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Nycz, Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Władysław Carbol a także organizatorzy wyjazdu - przedstawiciele Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach – dyrektor Aleksander Nowak i zastępca Jolanta Danek.

Po zakwaterowaniu w hotelu Orkiestra Dęta dała koncert w nowoczesnym „Domu Chorwackim” w mieście Vukovar. Miasto to w czasie wojny w latach dziewięćdziesiątych zostało prawie całkowicie zniszczone. Dzisiaj to nowoczesne trzydziestotysięczne miasto, ale i teraz można znaleźć ślady niedawnych działań wojennych.. Koncert zrobił na mieszkańcach Vukovaru wielkie wrażenie.

Delegacja miasta Wilamowice brała w tym czasie udział w programie „Sokaćki Cwit” – wyborach dziewczyny w najpiękniejszym stroju narodowym. Miło zaznaczyć, że do jury konkursu została zaproszona   dr Jolanta Danek jako członkini honorowa jury. Znana mieszkańcom Żupanji i Osijeku jako etnolog i organizator wspólnych wystaw strojów ludowych.

Kolejny dzień pobytu to wyjazd do Muzeum Slavonji w Osijeku i zwiedzanie miasta, którego starożytne mury chroniły w swoim czasie Europę przed najazdami tureckimi. Wieczorny koncert naszej orkiestry w Żupanji zgromadził ponad trzystuosobową widownię Sali Koncertowej  „Mladost”. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem koncertu, na który złożyły się najważniejsze przeboje światowej muzyki. Niedziela to udział we Mszy Świętej oraz barwnym korowodzie karnawałowym, w którym zaprezentowało się całe miasto. Pomimo chłodu, gorąca atmosfera imprezy sprawiła, że nasza reprezentacja dała prawdziwy pokaz kultury i warsztatu artystycznego. W czerwcu na „Wilamowskich Śmiergustach” gościć będziemy liczną delegacje naszego partnerskiego miasta oraz grupy artystyczne z  tego regionu.