16.10.2021
Imieniny: Ambrożego, Florentyny i Gawła
...

Piknik rodzinny z kulturą przy GCDT w Pisarzowicach

Piknik rodzinny z kulturą - pisarzowskie tradycje dla każdego w ramach projektu "Manewry Kultury" odbył się 11 września 2021 r. Był to pierwszy tego typu Piknik i z pewnością nie ostatni. Projekt był realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021", dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Beneficjentem programu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Wilamowice, a realizatorem zadania Gminne Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach. W organizację miejsca - terenu dla wszystkich chętnych zabawy z kulturą byli m.in. druhowie OSP, panowie wspierający członkinie KGW Strażniczki Tradycji w pracy fizycznej, sołtys wraz z Radą Sołecką, młodzież Szkoły Podstawowej i panie z GCDT w Pisarzowicach wraz z członkiniami KGW Strażniczki Tradycji”.

W tym to dniu Piknik rozpoczął się od słodkich warsztatów, wypieku pierniczków ”Marcinki pisarzowickie”. Warsztaty prowadziły członkinie KGW panie Irena i Halina. Na scenie wystąpił Z.R. ”Pisarzowianki”, w ich repertuarze znalazły się piosenki w gwarze pisarzowskiej, koncert akompaniatora Zespołu Regionalnego - Kuby oraz koncert kameralny Kamili Szwed i Sebastiana Niemczyckiego. Członkowie grupy i przyjaciele Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy Gminy Wilamowice im. Honoraty Mynarskiej przedstawili stroje lachowskie, które to na przestrzeni wieków modyfikowano i upiększano nie tylko w naszej miejscowości, ale okolicznych wsiach. Wspaniałe zajęcia artystyczne dla dzieci prowadzone przez panie Urszulę i Magdalenę zebrały wiele osób chętnych do wzięcia udziału. Nie zapomniano o kinie plenerowym gdzie przeprowadzono projekcję filmu „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Zakończeniem tegoż Pikniku był spektakl teatralny „Trzepot” teatrzyku dziecięcego „Debiucik” oraz wirowanie w takt muzyki folkowej, nawet podczas porządkowania terenu w późnych godzinach nocnych.

Oczywiście oprócz wrażeń artystycznych były także te kulinarne. Pyszne duszonki przygotowane przez panie Ilonę i Beatę, karczki i kiełbasy z grilla, ciasta upieczone przez członkinie KGW-ST, różnego rodzaju tarty, wata cukrowa no i popcorn.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie panu burmistrzowi Marianowi Treli, pani animator Joannie Zabłockiej-Skorek oraz artystom, których twórczość umiliła wszystkim obecnym czas. Dziękujemy także mieszkańcom przebywającym na terenie Parku Tradycji, miejscu Pikniku i pod parasolami w ogrodach, którzy przyszli by bawić się razem z nami oraz wszystkim za pomoc w organizacji tegoż Pikniku.

Przew. KGW-ST C.Puzoń

Zdjęcia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/piknik-rodzinny-z-kultur-przy-gcdt-w-pisarzowicach