20.09.2019
Imieniny: Eustachego, Faustyny i Renaty

Promocja książki pt. „Wilamowice 1818-2018 Miasto i ludzie”

2 grudnia br. Stowarzyszenie „Wilamowianie” wraz z Urzędem Gminy Wilamowice zorganizowało długo oczekiwaną promocję książki pt. „Wilamowice 1818-2018 Miasto i ludzie” autorstwa dr hab. Macieja Fica, dr hab. Lecha Krzyżanowskiego i dr Konrada Meusa.

Wydanie monografii Wilamowic i jej promocja było jednym z wydarzeń związanych z uroczystościami w ramach obchodów 200-lecia nadania praw miejskich Wilamowicom.

Wszystkich zebranych na tę okazję powitali przedstawiciele Stowarzyszenia „Wilamowianie” - Prezes pani Justyna Majerska – Sznajder i Tymoteusz Król, składając równocześnie podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do wydania książki. Prezentację publikacji poświęconej Wilamowicom poprzedził występ Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”.

Prace związane z opracowaniem monografii omówili sami autorzy, którzy obecni byli na spotkaniu. Jak podkreślił dr Lech Krzyżanowski: „ta książka nie jest tylko historią Wilamowic skierowaną do czytelników będących mieszkańcami Wilamowic. Książka niesie ze sobą wartości o charakterze szerszym, o charakterze uniwersalnym, to książka o wierności. Wierności miejscu, wierności zasadom, wzorom postępowania, które są niezmienne, niezależnie od burz dziejowych w jakie w człowieka, mieszkańca Wilamowic uderzały”.

Głos zabrał również zastępca burmistrza Wilamowic pan Stanisław Gawlik kierując słowa uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania i wydania tej niezwykłej publikacji. Przywołał również uchwałę Rady Miejskiej z ubiegłego roku kiedy to została podjęta i wiązała się z dwoma historycznymi wydarzeniami: ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 200-leciem uzyskania praw miejskich Wilamowic. Podsumował że wszystkie wymienione w uchwale założenia i zadania zostały zrealizowane. Podkreślił również że powinnością każdego z nas jest rewitalizacja języka wilamowskiego, dbałość o dalszy rozwój i o upamiętnienie kultury wilamowskiej. Wszystkim zebranym życzył, by te tradycje i kultura nigdy nie zaginęły.

Podczas uroczystości młodzież wilamowska z grupy teatralnej „Ufa fisa” wystąpiła ze spektaklem teatralnym pt. „Ymertihła” tzn. „Odziewaczka”, z którym ostatnio zaprezentowała się również na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Sztuka przedstawiona w trzech językach: polskim, niemieckim i wilamowskim obrazująca trudną historię Wilamowian, w czasach wojennych i powojennych, widzianą oczyma młodzieży na podstawie przekazów rodzinnych.

Na zakończenie spotkania pani Justyna Majerska-Sznajder zaprosiła zebranych na kolejne święto - Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie już po raz piąty odbędzie się 23 lutego 2019 r. w Wilamowicach.

Wspomniana publikacja „Wilamowice 1818-2018 Miasto i ludzie” została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zdjęcia z wydarzenia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/promocja-ksi-ki-wilamowice-1818-2018-miasto-i-ludzie

Tekst i foto: MJ