Imieniny: Joanny, Zdenka i Zuzanny

Radość, twórczość, kreatywność - „Ferie z plastyką” w M-GOK Wilamowice

Ferie to dla uczniów odpoczynek od nauki, a także doskonały czas na rozwijanie swoich pasji, wyjazdy oraz szaleństwo na śniegu. By spędzić te dni wspólnie w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach po raz kolejny odbyła się akcja „Ferie z plastyką”. W drugim tygodniu ferii blisko 30 dzieci w wieku od 4,5 do 14 lat spotykało się codziennie, by kształtować swoje umiejętności, za każdym razem operując inną techniką plastyczną.

Zajęcia rozpoczęły się od bajkowego Madagaskaru… a tak na prawdę od Zoo w Central Parku w Nowym Jorku. Dzieci wykonały z plasteliny postacie z serialu animowanego „Pingwiny z Madagaskaru” wykazując się niezwykłymi umiejętnościami w kreowaniu filmowych bohaterów i drobnych szczegółów.

Drugiego dnia uczestnicy warsztatów stanęli przed wyzwaniem namalowania farbami akwarelowymi pracy pt. „Wodny świat”. Okazało się, że temat można interpretować na tysiące sposobów. Niektóre dzieci ukazały na swoich pracach morską faunę i florę, inne podeszły do tematu w sposób bajkowy malując podwodne zamki, czy świat syren, jeszcze inne wykonały wraki statków, które zatonęły i pogrążyły się w odmętach oceanów… można by tak wymieniać w nieskończoność, gdyż kreatywność dzieci nie zna granic.

Wspomniana kreatywność została wystawiona na sporą próbę w dzień trzeci. Uczestnicy warsztatów stanęli przed olbrzymim wyzwaniem wykonania zamku Disneya. Inspiracja czołówką, którą tak często widzą na początku swoich ulubionych bajek, rzut oka na niebywale ciekawą pozycję książkową ukazującą zamki na przestrzeni wieków - ich tradycję, plany, konstrukcje, materiały stanowiące budulec oraz różnorakie elementy dekoracyjne - a ponadto postacie z najbardziej znanych bajek produkcji wspomnianego studia filmowego, to wszystko złożyło się na wiele pomysłów i niezwykłą motywację do działania. Z tego miejsca dziękuję Milenie Bożek za użyczenie fascynującej książki, a także wszystkim uczestnikom zajęć, który przynieśli ze sobą kartonowe pudełeczka na potrzeby postawionego przed nimi zadania. Efektem wspólnej pracy pierwszej grupy była makieta, którą zobaczyć można na zdjęciu poniżej.
Grupa druga podeszła do tematu w sposób odmienny. Mimo uszczuplonego składu jej członkowie postanowili zmierzyć się z wyzwaniem przygotowując kolaż. Dzieci otrzymały olbrzymią swobodę twórczą, to też praca kilkukrotnie ewoluowała w trakcie zajęć, finalnie przyjmując nową formę wyrazu ukazującą wpływ współczesnego świata na młodzież, a ujmując to krótko i z przymrużeniem oka - słowem dnia został wówczas „Hasztag”. Może z pozoru wydaje się to nie do końca wychowawcze, ale trudno było odmówić widząc radość dzieci. Była to wyjątkowa praca, która sprawiła im tak wiele szczęścia i dała tak niezliczone powody do uśmiechu, że aż serce rosło patrząc na zaangażowanie, kreatywność, integrację, przyjaźń i współpracę między nimi.
Ten dzień jako instruktor zapamiętam szczególnie, głównie za atmosferę jaka wówczas panowała, a także za dumę jaką dostrzegłam w oczach uczestników zajęć, gdy ostatecznie spojrzeli oni na wspólnie wykonaną pracę.

W przedostatni dzień wróciliśmy do twórczości indywidualnej, tym razem suchymi pastelami. Temat „Sawanna” przeniósł nas wszystkich w świat wysokich traw, baobabów i niezliczonych zwierząt - lwy, słonie, zebry, strusie, żyrafy i antylopy przewijały się na pracach dzieci. Mali artyści mogli korzystać ze wzorów, by zainspirować się do stworzenia prac lub spróbować swych sił w wiernym odwzorowaniu fotografii. Przewaga ciepłych kolorów, praca nad kompozycją, zabawa techniką, wszystko to było obecne podczas czwartkowych zajęć. Efektem były przepiękne prace, które przeszły najśmielsze oczekiwania. Patrząc na nie można było niemal poczuć ciepło afrykańskiego wiatru.

Malowanie na płótnie to zwykle coś na co dzieci czekają najbardziej, dlatego zostawiliśmy sobie ten temat na sam koniec. W piątek każdy otrzymał płótno, by wykonać własną pracę temperami. Zimowe pejzaże jakie stworzyli uczestnicy zajęć będą z pewnością zdobić ściany w ich pokojach. Na zakończenie dzieci otrzymały niepowtarzalne dyplomy, na których znalazły się pamiątkowe fotografie z zakończonego cyklu zajęć.

Tak oto minęła kolejna edycja „Ferii z plastyką”. Wspomnienia z tych pięciu dni pozostaną z nami na długo.
Dziękuję wszystkim dzieciom, które uczęszczały na zajęcia za zaangażowanie, twórcze podejście, pasję, determinację i wytrwałość w rozwijaniu swoich umiejętności, a nade wszystko za radość jaką wniosły w te spotkania. Mam nadzieję, że z tą samą energią wkroczymy teraz w naszą stałą formę pracy jaką są zajęcia „Atelier małych artystów”, na które jak zwykle serdecznie zapraszam.

Anna Klimczak,
Instruktor M-GOK