05.02.2023
Imieniny: Agaty, Filipa i Justyniana
...

Jesteś tutaj

„Regionalne Spotkania z Tradycją” - XIII Przegląd Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich

Wersja do wydruku

W dniach 13 i 14 lipca Rynek Główny w Oświęcimiu rozbrzmiewał śpiewem, muzyką i tańcem ludowym. To właśnie w tym roku gospodarzami Regionalnego Spotkania z Tradycją byli włodarze Miasta Oświęcim.

Na scenie wystąpiło około 800 wykonawców z 50 zespołów. Wykonawcy reprezentowali powiaty: bielski, cieszyński, częstochowski, oświęcimski, kłobucki, suski, sanocki, żywiecki oraz rzeszowski. Naszą Gminę reprezentowały Zespoły Regionalne: „Dankowianie” z Dankowic, „Echo” z Hecznarowic, „Pisarzowianki” z Pisarzowic i „Zasolanie” z Zasola Bielańskiego.

Na Przeglądzie Zespołów Regionalnych KGW obecni byli między innymi Poseł na Sejm Małgorzata Pępek i Dorota Niedziela, Prezydent miasta Janusz Chwierut, Starosta Oświęcimia Marcin Niedziela, Zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, Przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot, Wicestarosta Paweł Kobielusz, Burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar, Członek Zarządu Powiatu Oświęcimskigo Teresa Jankowska, Wiceprzewodniczący Powiatu Oświecimskiego Piotr Śreniawski.

W pierwszym jak i drugim dniu na pięknie ozdobionym kwiatami Rynku Głównym w Oświęcimiu nie zabrakło pląsów, śpiewu gości oraz publiczności. Podczas Przeglądu miała miejsce także doniosła chwila, a mianowicie trzy członkinie z KGW Brzeszcze-Bór otrzymały Order „Serca Matkom Wsi”. Odznaczenie to nadawane jest przez Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie. Order jest zaszczytnym wyróżnieniem dla kobiet żyjących na wsi. Jest symbolem uznania za ich pracowitość, cierpliwość, wytrwałość, za matczyny trud włożony w wychowanie dzieci, a jednocześnie prowadzenie gospodarstw rolnych, często połączone z aktywnością społeczną w swoim lokalnym środowisku, w swoich małych ojczyznach. Order wręczali Prezes RZRKiOR w Bielsku-Białej Danuta Kożusznik, przewodniczący Prezydium Rady RZRKiOR Waldemar Pieczara i członek Krajowej Rady KGW Gertruda Proksa. W drugim dniu przerywnikiem Przeglądu było losowanie samochodu - Auto na weekend z pełnym bakiem paliwa. Była to promocja „Ford z Rabatem. Można było także wpisać się do (bardzo już grubej) Księgi Pamiątkowej RZRKiOR w Bielsku-Białej.

XIII Przegląd Zespołów Regionalnych zakończono podziękowaniami od RZRKiOR w Bielsku-Białej skierowanymi do organizatorów z Oświęcimia, a to Prezydenta Miasta, Starosty Oświęcimskiego, Wójta Gminy, pracowników OKSiR w Oświęcimiu, sponsorów na czele z posłanką na Sejm p. Małgorzatą Pępek. Pracowników pilnujących porządku i czystości, pracowników ochrony, członków OSP Oświęcim. W promieniach zachodzącego letniego słońca całość podsumowano, wspólnym śpiewem piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”.

Podczas trwania Przeglądu można było podziwiać i zakupić wyroby artystyczne - rękodzieło ludowe członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Zobaczyć można było warsztaty „koronki klockowej”. Zakosztować pysznych ciast przywiezionych przez członkinie Kół.

Patronat honorowy nad Przeglądem objęli: Prezydent Miasta Oświęcim, Starosta Oświęcimski i Wójt Gminy Oświęcim. Organizatorami byli: RZRKiOR Bielsko-Biała, Powiat oświęcimski, Miasto Oświęcim, Gmina Oświęcim, Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Oświęcim, Ogólnopolski Kwartalnik mojaWieś moja Polska. Patronat medialny objęli: Radio Bielsko, beskidzka24,Program mojaWieś, Głos Ziemi Oświęcimskiej, fakty Oświęcim i Oświęcimska Gmina miesięcznik.

Art. C. Puzoń

-> -> -> Zdjęcia <- <- <-

Projekty unijne

Projekty MKiDzN