25.06.2018
Imieniny: Łucji, Witolda i Wilhelma
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Relacja z Festiwalu Kultury Wszelakiej 2017

Wersja do wydruku

Festiwal Kultury Wszelakiej to inicjatywa mająca na celu prezentację dorobku artystycznego Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach, promocję stałych form pracy mających miejsce w placówce, propagowanie różnych form spędzania wolnego czasu oraz otwarcie na kulturę. Składa się z szeregu imprez kulturalnych, wyjazdów i wystaw kierowanych do różnych grup wiekowych.

W tym roku odbyła się czwarta edycja festiwalu, którego pomysłodawczynią i organizatorka jest Urszula Kucharska będąca kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach.

Program Festiwalu był bardzo bogaty, rozpoczęty został 4 czerwca wystawą prac Klubu Rękodzieła CafeART na "Wilamowskich Śmiergustach 2017". Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Warto wspomnieć, że Klub Rękodzieła CafeART prowadzi różnorakie kursy rękodzielnicze, np. decoupage, malowanie na szkle, sztukaterię, malarstwo. Zajęcia kierowane są do osób dorosłych, odbywają się dwa razy w miesiącu, a wykonane prace stanowią własność autora.

Festiwal to także wyjazdy. 6 czerwca do Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej na spektakl pt. „Chłopiec z gwiazd” wg Oscara Wilde pojechały dzieci z Teatrzyku Dziecięcego „DEBIUCIK”, które przez cały rok kulturalno-oświatowy 2016/2017 uczęszczały na zajęcia do domu kultury, przygotowując swój własny spektakl. Po obejrzeniu spektaklu dzieci weszły na dużą scenę Teatru „Banialuka”, gdzie pracujący tam aktorzy przeprowadzili z nimi trwające dwie godziny warsztaty teatralne. Warto wspomnieć, że Teatrzyk Dziecięcy „DEBIUCIK” już dwukrotnie prezentował swoje spektakle - „Domowe księżniczki” oraz „Baju, baju, baj...". Mali aktorzy doskonale bawili się w świetle reflektorów, jednocześnie ćwicząc swój warsztat teatralny.
Po pracy grupa zwiedziła starówkę miasta, gdzie przyszedł czas na pyszne lody.

8 czerwca w Wiejskim Domu Kultury miały miejsce popisy muzyczne i taneczne. Najpierw z uroczystym koncertem wystąpiły dzieci uczęszczające na zajęcia nauki gry na instrumentach muzycznych (gitara akustyczna, keyboard, skrzypce). Początkujący muzycy z wielką tremą i szczególną wrażliwością prezentowali utwory pokazowe, podsumowujące efekty ich pracy. Występy były wspaniałe, co potwierdziły owacje licznie przybyłej publiczności. Miłym akcentem koncertu były duety początkujących muzyków ze swymi instruktorami.
Po pokazach instrumentalnych na scenie zagościły pokazy wokalne, gdzie swój koncert wyśpiewała Mariola Czulak.
Naukę gry na instrumentach oraz lekcje śpiewu prowadzi w placówce Agencja Artystyczna All-Music.
Na swój występ nie mogli się doczekać tancerze, jednak i na ich pokazy nadeszła pora. Jako pierwsza wystąpiła grupa baletowa, która błyskawicznie podbiła serca widzów swym pięknym tańcem, gracją i serdecznością. Następnie scenę Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach opanowali piraci, czyli pokaz tańca nowoczesnego w pirackiej odsłonie. Obie grupy prowadzi Studio Baletowe Classica, które na zakończenie pokazów tanecznych wręczyło świadectwo ukończenia kolejnego stopnia kursów tanecznych.
Wszystkie dzieci występujące tego dnia na scenie otrzymały dyplomy za uczestnictwo w zajęciach.

Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje DZIEŃ TEATRALNY, który stał się tradycją festiwalu. Tym razem zorganizowany został 11 czerwca. W Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach działają trzy grupy teatralne: dzieci młodsze „Sceniczne Psoty”, dzieci w wieku szkolnym Teatrzyk Dziecięcy „DEBIUCIK”, młodzież gimnazjalna i szkół średnich Teatr „BEZIMIENNI”. Wszystkie grupy prowadzi Urszula Kucharska, która była scenarzystą i reżyserem wszystkich prezentowanych w tym dniu spektakli.
Najpierw wystąpił Teatr Dziecięcy „DEBIUCIK”, prezentując bajkę pt. „Kopciuszek i trzy siostry”. Choć fabuła bajki jest dość oczywista, to w scenariuszu znalazło się kilka niespodzianek. Jednak największą był poziom gry aktorskiej, jaki zaprezentowały dzieciaki. Wypełniona po brzegi sala doceniła kunszt małych aktorów nie mającymi końca oklaskami na stojąco!
Po pierwszym spektaklu po raz drugi w historii festiwalu przyznano tytuł „Przyjaciel Teatru”, dla osób wspierających działalność form teatralnych w naszym domu kultury. W tym roku tytuł otrzymali: Mirosława i Stanisław Gawlik (nagrodę odebrał Grzegorz Cieślak), Władysław Carbol oraz Magdalena Kostka.
Drugi spektakl prezentowany tego dnia przez Teatr „BEZIMIENNI” nosi tytuł „Czy ściec?”. Poruszający spektakl o tym jak daleko wolno nam wtargnąć w życie innych osób za przyzwoleniem i wbrew im samym. Stawia pytania gdzie jest granica prywatności, czy taka jeszcze istnieje, jakie wartości są jeszcze dla człowieka istotne?
Spektakl również został ciepło przyjęty i otrzymał owacje na stojąco. To piękne, że tak trudna forma jaka jest teatr potrafi zgromadzić wokół siebie tyle osób (239 widzów).
W przerwie między występami grup teatralnych otwarto wystawę prac plastycznych w „Galerii nad schodami”, wykonanych przez grupy plastyczne działające w placówce: Grupa plastyczno-techniczna „Kleks” - instruktor Jolanta Nycz, Warsztaty malarstwa i rysunku - instruktor Justyna Kacperska-Dendys, Klub Rękodzieła CafeART - instruktor Urszula Kucharska. Prace można było oglądać do końca czerwca br.

Spektakle zaprezentowano także dla dzieci i młodzieży szkolnej. 20 czerwca Teatrzyk Dziecięcy „Debiucik” wystąpił dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, a dzień później, 21 czerwca Teatr „BEZIMIENNI” wystąpił dla Gimnazjum w Pisarzowicach.

Również 21 czerwca studenci Akademii Złotego Wieku „Cztery Pory Roku”, wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem był Kopiec Kościuszki, gdzie prócz spaceru zwiedzili Wystawę Kościuszkowską, Kaplicę Bł. Bronisławy i Kolumbarium, Muzeum Figur Woskowych „Polaków drogi do wolności”. Tym sposobem studenci AZW uczcili ustanowiony przez Sejm i Senat rok 2017 - Rok Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200 rocznicą jego śmierci.
Następnie przejechali do Krakowskiego Teatru Sceny Stu, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny”. Spektakl bardzo się podobał, studenci już w drodze powrotnej do domu zgłaszali chęć kolejnej wizyty w w/w teatrze.

Już 21 lipca odbędzie się ostatnia impreza, która jednocześnie zamknie festiwal, a mianowicie uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 Akademii Złotego Wieku „Cztery Pory Roku”.

Warto wspomnieć, że festiwal na stałe wpisał się do kalendarza imprez Gminy Wilamowice, mieszkańcy Pisarzowic i okolic chętnie biorą w nim udział. W tym roku w festiwalu wzięło udział 1340 osób.

U.K.

Barwne zdjęcia z Festiwalu dostępne w galerii M-GOK: 
http://mgok.wilamowice.pl/tresc/relacja-z-festiwalu-kultury-wszelakiej-2017

Projekty unijne

Projekty MKiDzN