02.06.2020
Imieniny: Erazma, Marianny i Marzeny
 

Jesteś tutaj

 Spotkanie wiosenne kobiet

Wersja do wydruku

6 kwietnia br. członkinie KGW-ST wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się w Kawiarni Fest Park w Pisarzowicach, by świętować w atmosferze wiosennych zapachów kwiatów trwające nadal Jubileusze, które to dotyczą nie tylko naszego kraju, miejscowości, ale także naszych członkiń Koła.

Prelegentka-przewodnicząca KGW w krótkich słowach przypomniała jak to 100 lat temu odradzała się II RP. Wreszcie po 123 latach zaborów Polska wyłoniła się z powojennego chaosu i odzyskała niepodległość. Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim 11 listopada 2018 r., a 22 listopada 2018 r. został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. To był dopiero początek budowy niepodległej Polski i początek walki o jej granice. Przypomniała, iż 26 stycznia 1919 r. odbyły się wybory parlamentarne mające na celu powołanie jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego. Przedstawiła w skrócie III Powstania Śląskie, skupiła się na I Powstaniu Śląskim, które wybuchło 100 lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r., niestety Powstanie skończyło się klęską. W zasadzie przyjął się pogląd, że I Powstanie był to „wybuch gniewu udręczonego wyzyskiem i gnębionego terrorem ludu”, było rezultatem wzrostu świadomości narodowej, efektem uświadamiającej pracy prowadzonej w ciągu kilku dziesięcioleci przez pojedynczych przywódców, organy prasowe i różnorodne organizacje. Było to ukoronowanie wielu zabiegów w zakresie akcji antygermanizacyjnej. Następnie przypomniała o powołaniu 100 lat temu kurateli sądowej rodzinnej oraz 90-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod obecnie remontowany i przebudowywany budynek Domu Kultury.

35-lecie Rady sołeckiej na czele ze sołtysem Stanisławem Peszlem, który tę funkcję piastuje do dnia dzisiejszego. Przedstawiła jak to na przestrzeni tych lat rozwijały się Pisarzowice. Wówczas Pisarzowice liczyły 750 budynków i około 3700 mieszkańców, a dzisiaj to prawie 1400 budynków i około 6 tysięcy mieszkańców. Przypomniała też, iż 20 lat temu powstał i działa nadal Związek Powiatów Polskich, a obecnym prezesem jest Starosta Bielski pan Andrzej Płonka. Można było oglądać stare dokumenty i zdjęcia z tamtego okresu.

Obecne na sali członkinie świętowały swoje urodziny, a to 90 lat, 80 lat i 70 lat. Były życzenia i kwiaty, które wręczał Przewodniczący Prezydium Rady RZRKiOR w Bielsku-Białej Waldemar Pieczara wraz z przewodniczącą KGW-ST Cecylią Puzoń. Następnie Jubilatki częstowały wszystkich obecnych na sali słodkościami. Zespół „Pisarzowianki” zaśpiewał i zatańczył, następnie pan Stanisław Olearczyk prowadził biesiadę do późnych godzin nocnych.

Nie lada atrakcją tegorocznego spotkania była wystawa filatelistyczna mieszkańca Pisarzowic p. Krzysztofa Wójcika, który to opowiedział o swoich imponujących zbiorach znaczków krajowych i zagranicznych. Niektóre z nich datowane są na lata 50-te, aż do współczesnych. Na sali można było oglądać zbiory ekspozycji kwiatowej, m.in. kwiaty ozdobne, polne, drzewa i krzewy, rośliny lecznicze i tropikalne.

Serdecznie dziękujemy gospodarzom - państwu Ilonie i Stanisławowi Pudełko za możliwość udostępnienia pomieszczeń i spotkania się oraz poczęstunek przygotowany dla wszystkich obecnych na podczas spotkania.

C. Puzoń
Projekty unijne

Projekty MKiDzN