Imieniny: Dionizji, Leontyny i Mikołaja

SZKOŁY PODSTAWOWE GMINY WILAMOWICE WYGRAŁY KONKURS #OSEwyzwanie

W dniu 15 listopada 2019 r. w Częstochowie odbyło się Forum OSEregio zorganizowane przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, w którym wzięli udział dyrektorzy szkół, placówek oświatowych oraz samorządowcy z gmin i powiatów Województwa Śląskiego. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych szkół, samorządów, Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty oraz ekspertami OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna).

Dzięki FORUM powstała płaszczyzna do nawiązywania współpracy - inspirująca środowisko, na której każdy mógł poznać możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia. Uczestnicy dowiedzieli się wiele nowych, ciekawych informacji o programie OSE, którego celem jest dostarczenie do każdej polskiej szkoły szerokopasmowego, bezpłatnego, ogólnodostępnego a przede wszystkim bezpiecznego internetu, a także podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów, nauczenie ich dobrego startu w sieci cyfrowej pod kierunkiem nauczycieli - kompetentnych przewodników po świecie cyfrowym. W trakcie Forum odbyła się debata na temat: „Uczeń w cyfrowym świecie” oraz warsztaty „Lekcja ENTER”, „Mądre wykorzystanie smartfonów na lekcjach”, „Myślenie programistyczne, czyli myślenie schematami” i „Bezpieczeństwo w internecie”.
Kulminacyjnym punktem w programie FORUM OSEregio było ogłoszenie wyników Konkursu
#OSEwyzwanie, w którym wzięło udział 1606 szkół z całej Polski. Konkurs zorganizowany był przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie) i Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, a podstawą do ich przyznania była liczba punktów, które zdobyła szkoła zgłaszająca się do konkursu. Szczegóły oceny zgłoszeń opisane zostały w Regulaminie Konkursu. Liczba przyznanych nagród w województwie śląskim to 69. Nagrodą w Konkursie #OSEwyzwanie są mobilne pracownie multimedialne z 16 laptopami i mobilną szafą, które będą wsparciem przy prowadzeniu lekcji i korzystaniu z internetowych zasobów edukacyjnych. W konkursie mogły wziąć udział szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców, uczestnicy konkursu musieli prawidłowo rozwiązać test wiedzy dotyczący zagadnień związanych z bezpiecznym korzystaniem z technologii oraz znajomości programu OSE. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek.
Z Gminy Wilamowice do konkursu przystąpiły 3 szkoły: Dankowice, Hecznarowice i Pisarzowice. Ku ogromnej radości wszystkich nauczycieli, uczniów, dyrektorów oraz władz samorządowych naszej Małej Ojczyzny wszystkie trzy szkoły znalazły się w gronie laureatów.
Dyrektorzy: Dorota Foltan, Lidia Dziubek i Maciej Żarski odebrali dyplomy dla zwycięzców specjalnej edycji konkursu #OSEwyzwanie, a w najbliższym czasie do szkół trafią wygrane pracownie.
Składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu sukcesów, a także optymalnego wykorzystania nowoczesnych pomocy dydaktycznych przez uczniów i nauczycieli.

Bożena Sobocińska – Kierownik ZOSIP Wilamowice