29.05.2020
Imieniny: Benity, Maksymiliana i Teodozji
 

Jesteś tutaj

Teatr to zawsze przygoda!

Wersja do wydruku

Zimowe Warsztaty Teatralne, organizowane w trakcie trwania ferii zimowych na stałe wpisały się w kalendarz imprez Wielskiego Domu Kultury w Pisarzowicach. 

W tym roku obejmowały pierwszy tydzień ferii, odbyły się w Fest-Parku w Pisarzowicach, a udział w warsztatach wzięło 20 uczestników. Program obejmował głównie warsztaty teatralne, lecz nie obyło się bez innych atrakcji. Już w pierwszym dniu po zajęciach „Ruch i muzyka w jednej parze” przyszedł czas na warsztaty szycia „Poduchy z maską w tle”. Każdy z uczestników samodzielnie uszył „głowę” swojego przyjaciela, z którą pracował na kolejnych zajęciach prowadzonych pod hasłem „Nie trać głowy”. Warsztaty szycia przeprowadziła pani Magdalena Chrobak, prowadzącą warsztaty szycia dla dorosłych w naszym domu kultury. W trakcie Zimowych Warsztatów Teatralnych powstało wiele etiud teatralnych. Młodzi adepci sztuki teatralnej sami tworzyli scenariusze, scenografię, rekwizyty, samo reżyserowali własne działania. Powstały dwie, szczególne etiudy sceniczne poświęcone tolerancji, szacunkowi, poszanowaniu odmienności i prawdziwej przyjaźni. Warto podkreślić, że tematy nie były narzucone, dzieci i młodzież same uczyniły je bohaterami swoich działań twórczych. Ogromną popularność zdobyły w trakcie trwania warsztatów „kalambury teatralne”, które po pierwszej edycji, na prośbę uczestników warsztatów weszły do codziennego programu zajęć! 
Nie od dziś wiadomo, że „praktyka czyni mistrza”, dlatego odwiedziliśmy Teatr Polski w Bielsku-Białej, jednak nie w charakterze widza lecz osoby zwiedzającej wszystkie zakamarki teatru, do których jako widzowie nie mamy dostępu. Po teatrze oprowadzała nas pani Joanna Feikisz, która z pasją odkrywała przed nami tajemnice zaplecza teatralnego. W ten sposób grupa zawędrowała między innymi do pracowni peruk, gdzie zapoznała się 
z niezwykłą pracą Pani Marii Dyczek, która wykonuje jeden z zanikających zawodów jakim jest perukarstwo teatralne. W pracowni można było przymierzyć różne peruki oraz poznać podstawową wiedzę na temat charakteryzacji. 
Po wizycie w teatrze odwiedziliśmy bielskie ikony, czyli Bolka i Lolka oraz Reksia! W trakcie tego spaceru odbyły się warsztaty teatralne, w trakcie których za pomocą jednorazowych aparatów fotograficznych dzieci i młodzież dokumentowały naszą wycieczkę. Tak doszliśmy do kina, gdzie przyszedł czas na seans filmowy! 
W trakcie trwania warsztatów przeprowadzono cztery akcje plastyczne, których nieodłącznym tematem był „teatr”. Czas trwania warsztatów zbiegł się z Walentynkami, więc nie mogło zabraknąć poezji miłosnej. Uczestnicy prezentowali swoje ulubione wiersze miłosne, jedna z uczestniczek zaprezentowała wiersz swojego autorstwa! Pełno było wzruszeń i śmiechu, bo przecież „miłość’ nie jedno ma imię… W przyjaznej i twórczej atmosferze, pod okiem prowadzącej warsztaty Urszuli Kucharskiej dzieci i młodzież aktywnie spędziły część ferii, łącząc relaks z zabawą i edukacją. Pani Urszula prowadzi w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach dwie grupy teatralne, Teatrzyk Dziecięcy „DEBIUCIK” oraz Teatr „Bezimienni”. Obie grupy w tym roku będą obchodziły X-ty jubileusz swojej działalności! Grupy będzie można obejrzeć 20 marca o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury „PROMYK” w Bystrej. Zagrają spektakl pt. „Głębia”.

Zdjęcia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/teatr-zawsze-przygoda

Red.

Projekty unijne

Projekty MKiDzN