22.07.2018
Imieniny: Magdaleny, Mileny i Wawrzyńca
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Tour de Pologne w Gminie Wilamowice - film

Wersja do wydruku

Dzień 31 lipca br. to zapewne najważniejsze wydarzenie sportowe w 2017 roku obfitujące w niezapomniane emocje, które zapiszą się w historii pod hasłem 74. Tour de Pologne. Trzeci etap jednego z najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Europie, w tym roku przebiegał trasami Gminy Wilamowice. Przygotowania do tego radosnego i jakże pięknego sportowego święta trwały już od kwietnia tego roku.

Na trasie Jaworzno - Szczyrk (liczącej łącznie 161 km) kolarze zawitali do Zasola Bielańskiego, następnie przejechali przez centrum Wilamowic i dalej przez Pisarzowice do Bielska - Białej, a następnie do Szczyrku, gdzie zlokalizowana została meta pod hotelem Orle Gniazdo.   

Na stronie internetowej Gminy umieszczony został spot reklamowy promujący to sportowe święto. Oryginalny rower, który utworzyli członkowie Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”,  mażoretki „Gracja” oraz przedstawiciele LKS „Wilamowiczanka” zachęcał do wzięcia udziału w tym światowym wydarzeniu.

Transmisja wyścigu Tour de Pologne na kanałach TVP1, TVP Sport i Eurosport pozwoliła na szeroką promocję Gminy Wilamowice zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Jesteśmy dumni, że nasz rodak i Honorowy Obywatel Gminy Wilamowice Przemysław Niemiec w rozmowie przeprowadzonej z reporterem TVP tuż przed startem zaprezentował naszą gminę. Również w trakcie wyścigu dziennikarz sportowy kanału Eurosport Tomasz Jaroński rozmawiał z zastępcą burmistrza Stanisławem Gawlikiem o niepowtarzalnej kulturze i języku wilamowskim. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie” Justyna Majerska - Sznajder przedstawiła widzom ten jedyny w swym rodzaju etnolekt.

Gorącej atmosfery i mega emocji podczas wyścigu dostarczał nie tylko żar lejący się z nieba, ale również kibice, którzy nie zawiedli i stawili się na wilamowickim Rynku z biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoni, którymi witali i dopingowali wszystkich uczestników, a w szczególności naszego rodaka Przemysława Niemca, który do rodzinnych Pisarzowic wjechał jako pierwszy w peletonie witając się z rodziną i znajomymi. To krótkie spotkanie dodało naszemu olimpijczykowi sił i motywacji do dalszej rywalizacji, szczególnie na wymagającym finiszu.

W centrum Wilamowic została zorganizowana strefa kibica, która oprócz mieszkańców przyciągnęła liczną grupę fanów kolarstwa. Sportowemu wydarzeniu towarzyszył także występ mażoretek „Nemezis” i „Wiraże”, które swoimi pokazami uświetniły to niecodzienne wydarzenie, zachęcając do gorącego dopingu wszystkich zebranych. Organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy którzy znaleźli się w strefie kibica mogli zaspokoić swoje pragnienie chłodnymi napojami i smacznymi potrawami z grilla. Cały etap wyścigu można było śledzić na specjalnie zamontowanym na tę okazję telebimie.

Dzięki ogromnej pracy władz samorządowych i powiatowych, odpowiednich służb zabezpieczających to niezwykle trudne i jak ważne przedsięwzięcie sportowe, wyścig Tour de Pologne bezpiecznie przejechał przez Gminę Wilamowice. W tym miejscu dziękujemy gminnym jednostkom OSP i Policji, którzy jak zwykle nie zawiedli i stanęli na wysokości zadania przy zabezpieczaniu całej trasy rajdu.

Naszym kolarzom dziękujemy za niesamowite emocje i życzymy sukcesów w dalszej karierze sportowej. Mamy nadzieję, że w przyszłości organizatorzy tego prestiżowego wyścigu ponownie uwzględnią naszą gminę na trasie tego rajdu, ku radości wszystkim fanom kolarstwa.

Poniżej zapraszamy do fotogalerii z trzeciego etapu Tour de Pologne:

http://mgok.wilamowice.pl/tresc/tour-de-pologne-w-gminie-wilamowice-31072017