29.05.2020
Imieniny: Benity, Maksymiliana i Teodozji
 

Jesteś tutaj

V Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach

Wersja do wydruku

23 lutego w sobotnie popołudnie na sali OSP w Wilamowicach już po raz piąty odbył się Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie było realizowane w ramach projektu „Zaangażowana humanistyka w Europie” 2016-2018 z Programu Twinning Komisji Europejskiej.

Celem wspomnianego projektu jest wsparcie i rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym również języka wilamowskiego.  

Do Wilamowic zjechali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, młodzi aktywiści mniejszości narodowych i etnicznych by wspólnie świętować Dni Języka Ojczystego. Obchodom towarzyszyły wykłady, panele dyskusyjne, koncerty w języku wilamowskim w wykonaniu Rodziny Majerskich, występ Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”. Na zakończenie spotkania grupa teatralna Ufa fisa skupiająca młodzież z Wilamowic zaprezentowała spektakl, oczywiście po wilamowsku pt. „Ojeruma! Czyli lepsze deko handlu niż kilo roboty”. Przedstawienie w humorystyczny sposób opowiada o historii Wilamowiana Miety pochodzącego z biednej rodziny, który chcąc poślubić zamożną Wilamowiankę udał się w podróż po Europie, by zarobić na wesele z ukochaną. Po zabawnych perypetiach wraca z materiałami, które szybko zdobywają uznanie wśród kobiet, a te szyją z nich słynne odziewaczki. Wesele dochodzi do skutku, jednak zamiast ukochanej przy ołtarzu pojawia się zupełnie inna dziewczyna…

Dniom Języka Ojczystego w Wilamowicach towarzyszyła zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilamowicach wystawa  pt. „Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego”. Organizatorem obchodów był Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wilamowianie”.

MJ

Zdjęcia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/v-dzie-j-zyka-ojczystego-w-wilamowicach-23022019

Projekty unijne

Projekty MKiDzN