21.06.2021
Imieniny: Alicji, Alojzego i Rudolfa
...

Wilamowskie Śmiergusty 2015 za nami

W dniach 5 - 6 września 2015 w Wilamowicach na stadionie LKS Wilamowiczanka po raz osiemnasty odbyła się impreza pn. "Wilamowskie Śmiergusty".

Na zaproszenie władz lokalnych przybyły do nas delegacje z zaprzyjaźnionych Miast Partnerskich - Kisújszállás (Węgry),  Rajeckich Teplic i Hornej Súči (Słowacja), Dolníego Benešova (Czechy) oraz z Županji i Klanjca (Chorwacja).
Pierwszego dnia imprezy na scenie zaprezentowały się grupy działające pod patronatem Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach, m.in. Kurtynka, Taneczne Gwiazdeczki i Dance Stars, oraz grupy mażoretek Wiraże i Nemezis. Taneczne show przygotowały również mażoretki Gracja i Gracjanki, które nagrodzone zostały długimi owacjami.
Po występach w/w grup na scenie zaprezentowały się Zespoły Regionalne Antun Mihanović i Kristal Sladorana z Chorwacji, Młodzieżowy Zespół Regionalny Zvonko Cerić z Tuzli (Bośnia i Hercegowina) oraz Čtyřlístek z Czech. Gwiazdą wieczoru był zespół Baciary. Mogliśmy również usłyszeć kilka utworów w aranżacji na akordeon wykonanych przez pana Janusza Korczyka. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia była dyskoteka.
Drugi dzień imprezy rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, po której uformowany został Korowód Śmiergustowy. Wzięły w nim udział wszystkie zespoły regionalne, grupy taneczne, Orkiestra Dęta z Hecznarowic oraz goście zaproszeni na w/w imprezę.
Po oficjalnym powitaniu gości przez pana Burmistrza Mariana Trelę, nastąpiła uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wilamowice byłemu burmistrzowi Rajeckich Teplic Peterowi Dobeśowi, burmistrzowi Dolníego Benešova Martinowi Stefkowi oraz burmistrzowi miasta Kisújszállás Kecze Istvánowi. Po tej uroczystej chwili otwarte zostały stoiska kulinarne, gdzie panie z kół gospodyń z całej gminy zaprezentowały swoje wyroby. Każdy nieodpłatnie mógł posmakować regionalnych potraw, pięknie wyeksponowanych na poszczególnych stoiskach. W tym czasie na scenie prezentowały się rodzime zespoły regionalne: Młodzieżowy Zespół Regionalny z Dankowic, Dankowianie, Echo, Cepelia Fil - Wilamowice, Tradycja, Wilamowice oraz Zasolanie.
Kolejnym punktem programu był występ zagranicznych zespołów regionalnych, które po raz drugi zaprezentowały się na scenie. Gwiazdą wieczoru drugiego dnia imprezy był Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie.
Na zakończenie Wilamowskich Śmiergustów odbył się pokaz sztucznych ogni po czym burmistrz Marian Trela oficjalnie zakończył imprezę.

GR

Zdjęcia:

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację imprezy, a szczególnie sponsorom, którzy przekazali środki finansowe na zapewnienie koncertów gwiazd. Tegorocznymi sponsorami "Wilamowskich Śmiergustów" byli:

• GAZ-SYSTEM S.A. - Sponsor "Wilamowskich Śmiergustów"
    Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. GAZ-SYSTEM S.A. planuje rozbudowę sytemu gazociągów przesyłowych na terenie południowej Polski. Jednym z ważniejszych projektów jest budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Skoczów - Komorowice - Oświęcim, który wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz zwiększy ilości transportowanego gazu na potrzeby odbiorców zlokalizowanych na Podbeskidziu. Budowa gazociągu zaplanowana jest na lata 2017 - 2018. Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. realizowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń. Więcej informacji o firmie pod adresem: www.gaz-system.pl
  • Megalo Spółka Jawna Ryszard Jonkisz, Aleksander Wierzba
  • AQUA S.A. z Bielska-Białej