27.05.2018
Imieniny: Amandy, Jana i Juliana
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

„Wolny ceramiczny ptak” - warsztaty klas szóstych

Wersja do wydruku

W dniu 10 listopada 2017 roku uczniowie klas szóstych Zespołu Szkół w Wilamowicach mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez pana Rafała Sikorskiego. Ideą spotkania było połączenie zajęć artystycznych z profilaktyką uzależnień.

W części wstępnej szóstoklasiści mieli odpowiedzieć na pytanie - Co to jest wolność? Siedząc w kręgu i mając doskonały kontakt wzrokowy ze sobą podawali swoje propozycje. Wspólnie doszli do wypracowanej definicji prawdziwej wolności. Przypomnieli sobie sytuacje, w których ich wolność była zagrożona. Swoje spostrzeżenia zapisali na małych karteczkach, które w dalszej części zajęć zostały umieszczone przez każdego ucznia we wnętrzu swojej tworzonej pracy, a w konsekwencji podczas wypału zostaną spalone.
Część praktyczna zajęć polegała na samodzielnym wykonaniu ptaka z gliny według instruktażu prowadzącego. Kontakt z ekologicznym materiałem był doskonałą terapią kontynuującą uwolnienie wywołanych emocji. Lepieniu z gliny towarzyszyła muzyka relaksująca „odgłosów ziemi”. Końcowym motywem warsztatów było wykonanie z gliny „solidnej podstawy”, tak jak podstawą życia jest radzenie sobie z negatywnymi odczuciami. Gotowe prace zostały zabrane do wypalenia w pracowni ceramicznej. Kiedy je odzyskamy umocujemy w trakcie lekcji metalowe nogi przestrzennej pracy na mocnej podstawie. Ptak, który znajdzie miejsce w naszym domu ma być symbolem i wspomnieniem aspektu wolności omawianego w trakcie godzinnego spotkania. Każdy z nas ma być sobą, nie dać się zniewolić i manipulować.
Z tego miejsca pragniemy podziękować pani Justynie Hetnał za dofinansowanie warsztatów ze środków Urzędu Gminy przeznaczonych na profilaktykę uzależnień wśród uczniów.

Katarzyna Formas, Alina Kajta-Bożek
 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN