Imieniny: Antoniego, Henryki i Mariana

Wspaniały sukces uczniów Zespołu Szkół z Wilamowic w II Śląskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”

22 listopada 2018 o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum Historii Katowic w Katowicach odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

W uroczystości udział wzięli:

• Śląski Wicekurator Oświaty – pan Jacek Szczotka
  • Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie – pani Katarzyna Wilk
  • Przedstawiciele Muzeum Historii Katowic – pani Agata Muszyńska i pan Mariusz Maciów
  • Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Konkursowej – pani Iwona Dorożyńska
  • Wiceprezes Fundacji „Zawsze Warto” – pani Ewa Rosicka
  • Przewodniczący Rady Programowej Fundacji „Zawsze Warto” – pan Adam Radzikowski
  • Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców – pan Dariusz Przyłas
  • Prezes Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu – pani Renata Sady.

W tym roku w Dyktandzie wzięło udział 186 placówek i 7149 uczniów:

• 5335 w kategorii dla uczniów klas IV – VI
  • 1247 w kategorii dla uczniów klas VII – VIII i gimnazjum
  • 567 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Należało wykazać się znajomością reguł ortograficznych, a także umiejętnością właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi w Polsce. Spośród kilku tys. uczniów biorących udział w Dyktandzie, Komisja Konkursowa - po weryfikacji - zakwalifikowała do finału po 50 najlepszych prac z całego wojew. śląskiego. W finale znalazło się troje uczniów z Zespołu Szkół w Wilamowicach. Dwoje zostało  Laureatami – Estera Nawrocka zajmując II, a Janek Grzybek VI miejsce. To bardzo prestiżowe wyróżnienie zwłaszcza dla Estery , która znalazła się w ścisłej czołówce najlepszych w swojej kategorii w całym woj. śląskim!!!

Podczas Gali wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk pani Ewy Rosickiej oraz pana Jacka Szczotki ufundowane przez Fundację „Zawsze Warto”, Narodowy Banka Polski, miasto Katowice oraz Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Lublińcu.

Po części oficjalnej Laureaci wraz ze swoimi opiekunami zostali zaproszeni do zobaczenia dwóch multimedialnych wystaw opowiadających o dziejach Katowic.

Katowicka Gala konkursowa minęła w przyjemnej atmosferze, a zadowolenie i duma widoczna na twarzach naszych laureatów utwierdza w przekonaniu, że przystąpienie do Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” było strzałem w dziesiątkę.

Jeszcze raz gratuluję moim uczniom sukcesu!

Sylwia Strycharska