Imieniny: Bony, Horacji i Jerzego

X Międzynarodowy Turniej Taroka o Puchar Burmistrza Wilamowic w Hecznarowicach za nami

Na jubileuszowy turniej taroka zorganizowany w Hecznarowicach 6 kwietnia 2019 roku przyjechało 44 zawodników, w tym 7 z Czech. W rozgrywkach wzięło też udział 7 pań. Był to już X Międzynarodowy Turniej Taroka o Puchar Burmistrza Wilamowic rozgrywany w systemie Grand Prix.

Tegoroczny turniej, tak jak poprzednie, został rozegrany w Domu Ludowym. Zawody, jak co roku, zorganizował niestrudzony propagator taroków Henryk Kozieł przy udziale Andrzeja Foksa, który równocześnie pełnił funkcję prowadzącego rozgrywki. Obsługą informatyczną zawodów zajął się Piotr Handzlik.

O godzinie 9.30 rozpoczęły się zapisy uczestników. Przy 11 stolikach zasiadło 44 zawodników z wylosowanymi numerami. Po oficjalnym otwarciu turnieju przez dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Aleksandra Nowaka o godzinie 10.00 rozpoczęły się rozgrywki. Złożyło się nań pięć rund trwających z przerwami do 15.40.

Ktoś może zapytać, jak wygląda gra w taroka? Otóż najczęściej grają cztery osoby 54 kartami, z czego 22 to tak zwane taroki numerowane kolejno cyframi rzymskimi od I do XXI. Pierwszy z nich to pagat, a ostatni mund. Najmocniejszy tarok to karta bez numeru o nazwie skiż. Skiż, pagat i mund tworzą trójkę, która, jeżeli trafi do jednego gracza, nazwana jest trulem. Pozostałe 32 karty zwane są barwami. Barwy to znane wszystkim kolory: kiery, kara, piki i trefle. Kolory czerwone, czyli kara i kiery mają następujące figury: króle, damy, gawale i walety oraz blotki: czwórki, trójki, dwójki i jedynki. Kolory czarne, czyli piki i trefle mają te same figury, a blotki to dziesiątki, dziewiątki, ósemki i siódemki. Najmocniejszymi kartami w trakcie gry są taroki. Są to tak zwane atuty. Skiż zaś przebija wszystkie karty.

W rozgrywce uczestniczą cztery osoby, którym rozdaje się karty. Po rozdaniu następuje licytacja, służąca ustaleniu reguł, jakie będą obowiązywać w tym konkretnym rozdaniu. Po ustaleniu trybu rozgrywki dobiera się karty z talonu. Następnie każdy z graczy pozbywa się tylu kart z ręki, ile wcześniej dobrał. Po złożeniu kart następuje zgłoszenie wołań i rozpoczyna się rozgrywka. Jej celem jest zebranie jak największej ilości punktów i potwierdzenie zgłoszeń. Żeby ją wygrać, trzeba zgromadzić co najmniej 36 punktów w lewach zdobytych w trakcie gry. Jak twierdzą sami taroczkorze, w trakcie gry nie ma miejsca na nudę, bo rozdania są niepowtarzalne. To sprawia, że taroki są wciągające i towarzyszą im wielkie emocje. Z pomocą graczom przychodzi doświadczenie, ale równie ważne są spryt, zdolność przewidywania, odpowiednia strategia i opanowanie.

Można to było zauważyć w czasie turnieju w sali Domu Ludowego w Hecznarowicach. Czuło się skupienie, a poszczególne partie odbywały się w ciszy przerywanej zawołaniami. Mimo to, szczególnie w miarę upływu czasu, dawało się odczuć emocje wynikające z przebiegu gry. Po pięciu trwających po 50 minut rundach, w których przeciętnie mieści się około 14 do 16 rozdań, zwyciężył Władysław Pękala, drugie miejsce zajął Wiktor Ryś, a trzecie Wiesław Buczek. Najlepszym zawodnikiem zagranicznym okazał się Václav Jurčik. Zwycięzcy turnieju uhonorowani zostali pucharami, które w imieniu burmistrza wręczyła sołtys Hecznarowic Beata Nycz. Przy okazji podziękowała wszystkim uczestnikom i tym, którzy przyczynili się do zorganizowania rozgrywek. Zaprosiła także do przyjazdu w przyszłym roku.

Według klasyfikacji najwyższe lokaty zajęli:

1. Władysław Pękala
      2. Wiktor Ryś
      3. Wiesław Buczek
      4. Kazimierz Buczek
      5. Zdzisław Kózka
      6. Stanisław Benek
      7. Václav Jurčik
      8. Andrzej Maj
      9. Andrzej Malarz
      10. Ludwik Kobiela

Jak widać, hecznarowianie robią wszystko, by taroki rozwijały się i były mocną pozycją na kulturalnej mapie gminy Wilamowice. Dzięki wsparciu burmistrza Mariana Treli udało się po raz kolejny zorganizować międzynarodowy turniej karciany, cieszący się dużą popularnością i prestiżem, czego dowodem jest stała obecność tych samych uczestników zarówno z zagranicy, jak i miejscowości ościennych. To znakomita forma promocji Hecznarowic i całej gminy. Pozostaje, dziękując taroczkarzom za obecność w Hecznarowicach, życzyć, by zawsze „szła im karta”.

Beata Nycz

Turniejowe puchary