23.08.2019
Imieniny: Apolinarego, Miły i Róży
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

„Zahvala Jeseni w Klanjcu” z udziałem strażaków z Polski, Czech i Słowacji

Wersja do wydruku

Już po raz kolejny w ramach projektu z programu „Europe for Citizens” władze partnerskiego miasta Klanjec na Chorwacji zaprosiły na uroczystość „Zahvala Jeseni” przedstawicieli gminy Wilamowice, gminy Rajeckie Teplice ze Słowacji i Dolnego Beneszova z Czech.

Największą grupę stanowili strażacy z poszczególnych miejscowości. Naszą gminę prezentował Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Wilamowicach pan Stanisław Nycz oraz Komendant Gminny pan Roman Jędrzejko i delegacja Rady Miejskiej w Wilamowicach na czele z Przewodniczącym panem Stanisławem Nyczem i radnymi oraz przedstawiciele oświaty i kultury.

Podczas pobytu realizowanego ze środków Unii Europejskiej, wspólnie z przedstawicielami z Węgier, Serbii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji i Czech delegacja Wilamowic wzięła udział w seminarium dotyczącym możliwości udziału obywateli w procesach decyzyjnych o przyszłości UE. W programie znalazło się także zapoznanie z bogatą historią i kulturą ludową regionu Zagorje. Najpierw grupa zwiedziła w sąsiednim Kumrovcu Muzeum Etnograficzne „Staro Selo” (Stara Wioska), które przedstawia autentyczny wygląd wioski z początku XX wieku, sposób życia ludzi, a także zwyczaje i rzemiosło, które były częścią codziennego życia mieszkańców z tego regionu. Następnie wszyscy udali się do zamku - Veliki Tabor, nieopodal miejscowości Desinić. Malowniczo usytuowany Veliki Tabor jest jednym z najlepiej zachowanych zamków z epoki późnego średniowiecza i renesansu, na terenie Chorwacji. Z zamkiem tym wiąże się wiele legend. Jedna z nich jest niezwykle tragiczna. To historia oraz legenda o Veronice Desinićkiej, której odwzajemniona miłość do syna panującego na tych terenach hrabiego doprowadziła do śmierci.

W sobotnie popołudnie odbyło się spotkanie się ze strażakami z Klanjca i zwiedzanie tamtejszej remizy strażackiej, sprzętu i pojazdów. Bogaty program artystyczny, liczne stoiska z lokalnymi produktami, degustacje potraw i win zachęcały do udział w imprezie „Zahvala Jeseni”, która przez dwa dni odbywała się w centrum miasta. Na scenie wystąpił Przewodniczący RM p. Stanisław Nycz, który podziękował w imieniu całej grupy za zaproszenie, a także przekazał pozdrowienia z Polski mieszkańcom chorwackiej ziemi. Pobyt zakończył się niedzielną uroczystą mszą św. w której strażacy z Polski, Słowacji, Czech i Chorwacji stawili się w swoich mundurach z pocztami sztandarowymi.

Wyjazd do zaprzyjaźnionego miasta Klanjec prawie 50-osobowej grupy z Polski, Słowacji i Czech okazał się świetną formą integracji wszystkich organizacji. Nowe znajomości i kontakty zaowocują zapewne w niedalekiej przyszłości dalszą współpracą i wspólnymi działaniami z zagranicznymi partnerami.

Organizatorem wyjazdu w ramach projektu EU future - Doing it together!” realizowanego przez miasto Klanjec z programu Europe for Citizens był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.

MJ