01.03.2021
Imieniny: Albina, Antoniny i Radosławy
...

Jesteś tutaj

Zapraszamy na Niedzielne Pielgrzymowanie Małopolską Drogą św. Jakuba w ramach Pielgrzymki Dziękczynnej za pontyfikat i kanonizację Bł. Jana Pawła II - 6 kwietnia 2014 r.

Wersja do wydruku

Zapraszamy na Niedzielne Pielgrzymowanie 
Małopolską Drogą św. Jakuba
w ramach Pielgrzymki Dziękczynnej
za pontyfikat i kanonizację Bł. Jana Pawła II
»9664 km za 9664 dni Pontyfikatu«

Etap IV: Zator – Osiek – Bielany koło Kęt – Wilamowice (26 km)

6 kwietnia 2014 r.

 

W dniu 9 listopada 1982 r. bł. papież Jan Paweł II, kończąc swą pierwszą podróż apostolską po Hiszpanii przybył z pielgrzymką do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. W wspaniałej kompostelańskiej katedrze, papież Polak wygłosił przemówienie nazwane „Aktem Europejskim” uznane za jeden z najważniejszych dokumentów jego pontyfikatu. Osoby badające fenomen Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, zgodnie twierdzą, że „Akt Europejski” bł. Jana Pawła II rozpoczął nowy etap w historii pielgrzymowania do grobu św. Jakuba i ponowny rozwój tego jednego z najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. W Polsce, w ciągu ostatnich dziewięciu lat oznakowano i otwarto już 5000 km odcinków szlaku z motywem jakubowej muszli, dzięki czemu Droga św. Jakuba jest najdłuższym, oznakowanym szlakiem pielgrzymkowym w naszym kraju.

Jednym z wyrazów wdzięczności dla bł. Jana Pawła II za ponad 26-letenią posługę na Stolicy Piotrowej oraz Jego wkład w renesans pielgrzymowania Drogą św. Jakuba jest inicjatywa Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych, a więc „Pielgrzymka Dziękczynna za Pontyfikat bł. Jana Pawła II. »9664 km za 9664 dni pontyfikatu bł. Jana Pawła«”. Udział w pielgrzymce mogą wziąć wszyscy, którzy indywidulanie lub w grupie przejdą minimum 97 km dowolnym odcinkiem Drogi św. Jakuba w Polsce lub za granicą. Przyjmując, że każda osoba z 100-osobowej grupy pielgrzymów przejdzie odcinek 97 km – wówczas cała grupa pokona kilometraż odpowiadający liczbie dni pontyfikatu Papieża-Polaka (9664 dni). Patronat nad pielgrzymką objął metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zgłoszenia osób, które pragną włączyć się w pielgrzymkę przyjmuje Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych (www.caminogalicja.pl). Każda osoba, która prześle zgłoszenie drogą pocztową lub elektroniczną otrzyma okolicznościowy „Paszport Pielgrzyma”, a po kanonizacji bł. Jana Pawła II certyfikat potwierdzający odbycie pielgrzymki. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest przesłanie do 15 kwietnia 2014 r. kopii „Paszportu Pielgrzyma” dokumentującego odbycie pielgrzymki. Kopie paszportów zostaną złożone w procesji z darami podczas uroczystości pokanonizacyjnych w Krakowie.

Udział w „Pielgrzymce Dziękczynnej za Pontyfikat bł. Jana Pawła II” zgłosiło już ponad 500 osób z Polski i z zagranicy. Wśród nich jest ponad 70-osobowa grupa pielgrzymów z Małopolski, którzy 23 lutego br. w sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych rozpoczęli Niedzielne pielgrzymowanie Małopolską Drogą św. Jakuba. W najbliższą niedzielę (tj. 6 kwietnia) pielgrzymi wyruszą na IV etap pielgrzymki z Zatoru do Wilamowic. Pielgrzymka rozpocznie się od Mszy św. odprawionej o godz. 9:00 w kościele św. Wojciecha i św. Jerzego w Zatorze. Następnie pielgrzymi wyruszą na Jakubowy Szlak odwiedzając m.in. kościół pw. św. Andrzeja w Osieku oraz sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego w Bielanach koło Kęt. Pielgrzymka zakończy się wspólną modlitwą w sanktuarium św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach.

Udział w pielgrzymce jest dobrowolny. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówce na własną odpowiedzialność.

Zgłoszenia udziału prosimy kierować telefonicznie lub na adres e-mailowy: biuro@caminogalicja.pl. Szczegółowych informacji udziela: Franciszek Mróz – tel. kom. 664 329 302; Józef Talik – tel. kom. 608 793 090.

Informacje o pielgrzymce na: www.caminogalicja.pl oraz www.swjakub.pl

Z pielgrzymkowym pozdrowieniem „BUEN CAMINO” – „DOBREJ DROGI!”

Franciszek Mróz

Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych