25.06.2018
Imieniny: Łucji, Witolda i Wilhelma
 

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Zespoły Regionalne z naszej Gminy w Makowie Podhalańskim

Wersja do wydruku

W dniach od 9 do 11 czerwca 2017 r. Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Starosta Powiatu Suskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie oraz Burmistrz Makowa Podhalańskiego zaprosili nas na VII Małopolskie Dni Jana Pawła II oraz na XI Przegląd Zespołów  Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich „Regionalne Spotkane z Tradycją”.

Zaproszenie z naszej Gminy przyjęły zespoły i tak; 10 czerwca na Estradzie Makowianka zaprezentowały się Zespoły Regionalne „Dankowianie” i „Pisarzowianki”, natomiast w drugim dniu wystąpił Zespół Regionalny „Zasolanie” i „Echo” z Hecznarowic.

Warto wspomnieć, że 9 czerwca można było zobaczyć występy dzieci i młodzieży na scenie Domu Kultury w Makowie Podhalańskim w spektaklu pt. „Św. Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Spektakl reżyserowany był przez panie Marię Bochnak i Marylę Matyję. Celem przedstawienia było przypomnienie przesłania Św. Jana Pawła II w Liście do Rodzin - Rodzina jest drogą Kościoła. A jest ona wielkim i ważnym darem szczególnie kiedy borykamy się z życiowymi problemami, trudnościami. To jest coś, co wesprze, pomoże i doda otuchy. Kościół cały czas stara się iść wraz z człowiekiem po tylu różnych drogach jego ziemskiej egzystencji.

Podczas trwania przeglądów zespołów można też było podziwiać i zakupić przepiękne rękodzieła ludowe (m.innymi zabawki, biżuterię), a także posmakować przepysznych regionalnych ciast i potraw. W trakcie tych owocnych w wydarzenia dni, panowała wspaniała atmosfera. Znakomita była też organizacja całej imprezy.

Bardzo cieszy fakt, iż przeglądy Zespołów Folklorystycznych „Spotkania z Tradycją” podczas których  prezentowane są rękodzieła ludowe cieszą się dużą popularnością, a organizatorzy nie tylko z naszego regionu dokonują wszelkich starań, by nadal kultywować polski folklor, ocalając go od zapomnienia.

Honorowy Patronat objęli; Pan Józef Bałos- Starosta Suski, Pan Paweł Sala- Burmistrz Makowa Podhalańskiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Patronat Medialny objęły: TVP3 Kraków, Radio Bielsko FM, www.mojekgw.pl, Moja Wieś, Powiat Suski24pl.,Sucha24.pl,Kronika Beskidzka, Kurier Radia Bielsko FREE.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować organizatorom za możliwość uczestniczenia w VII Małopolskich Dniach Jana Pawła II oraz w XI Przeglądzie Zespołów Regionalnych. Dziękujemy za gorącą i wspaniałą atmosferę w malowniczej miejscowości jaką jest Maków Podhalański.

Przewodnicząca KGW - Puzoń Cecylia
Zdjęcia: DK w Makowie Podhalańskim oraz A.Olearczyk

     

Projekty unijne

Projekty MKiDzN