15.07.2019
Imieniny: Henryka, Igi i Włodzimierza

Zimowe rozrywki Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Żywioł” Wilamowice

Tegoroczny karnawał był wyjątkowo długi i sprzyjał zabawie. Instytucje kultury i organizacje działające na terenie gminy wręcz prześcigały się w organizowaniu balów karnawałowych. Odbywały się też koncerty i gale noworoczne oraz przedstawienia teatralne. Jednak to nie jedyne formy rozrywki, w jakich mogli uczestniczyć nasi mieszkańcy. W dniach 2–3 marca 2019 członkowie TKKF „Żywioł” Wilamowice wybrali się na wycieczkę na Śląsk Cieszyński. Ich celem było Wzgórze Zamkowe w Cieszynie i Brenna.

Dwudniową imprezę zorganizował Zarząd TKKF. W sobotę z Wilamowic pełen autobus wyjechał w drogę do Cieszyna. Celem wycieczki było zwiedzenie Zamku Cieszyn i Browaru Zamkowego znajdujących się na Górze Zamkowej. To niewielkie wzniesienie położone na Pogórzu Śląskim w centrum Cieszyna, w widłach rzek Olzy i Bobrówki, tuż przy granicy z Czechami. Na wzgórzu znajduje się szereg zabytkowych budowli takich jak Wieża Piastowska i Rotunda św. Mikołaja oraz romantyczny park z wieloma pomnikami przyrody.  Po spacerze po parkowych alejkach uczestnicy wyjazdu zwiedzili najstarsze w Polsce, założone w 1802 roku Muzeum Śląska Cieszyńskiego mające swoją siedzibę w barokowo-klasycystycznym pałacu Habsburgów, a następnie znajdujący się tuż obok browar. W założonym przez Habsburgów browarze piwo warzy się od 173 lat. Dzisiaj należy do grupy Żywiec, wciąż jednak powstaje w zabytkowych pomieszczeniach, przy użyciu starych urządzeń i naturalnych metod bez przyspieszania warzenia. Po degustacji piwa jeszcze spacer po cieszyńskiej starówce i grupa ruszyła w dalszą drogę do Brennej.

Głównym celem wyprawy była wieczorna biesiada ostatkowa i kulig w tej górskiej miejscowości. Położony nad Brennicą hotel Sawanna okazał się miejscem przyjaznym i odpowiednim do wypoczynku i zabawy. Dlatego tańce przy muzyce na żywo i śpiewy z akompaniamentem akordeonistów Janusza Korczyka i Tymka Króla przeciągnęły się do późna w nocy. Natomiast w niedzielne przedpołudnie wszyscy w komplecie wyruszyli na kulig zakończony ogniskiem z pieczeniem kiełbasy i grzanym winem. Nawet skąpa ilość śniegu nie przeszkodziła w świetnej zabawie. Po obiedzie grupa w wyśmienitych humorach wracała do Wilamowic.

Za przygotowanie wyjątkowo udanej imprezy słowa podziękowania należą się Małgorzacie Foks i Marianowi Roznerowi. Ale przecież TKKF „Żywioł” innych nie organizuje.

Beata Nycz

1.