18.05.2021
Imieniny: Alicji, Edwina i Eryka
...

Jesteś tutaj

ZSP Stara Wieś - "Prawda i kłamstwo o Katyniu"

Wersja do wydruku

26 kwietnia 2021 r. w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, który od 12 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. W tym roku, w trudnym czasie pandemii COVID-19, zgłoszono 192 prace z 78 szkół z całego województwa śląskiego. Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki. Nagrodzone prace zostaną bowiem wydane jesienią w pamiątkowej publikacji, której promocja będzie połączona z Zaduszkami Katyńskimi, organizowanymi co roku przez panią Europoseł. Spośród tak wielu  prac nadesłanych na konkurs do finału zakwalifikowano 10 małych dzieł literackich ze szkół podstawowych i 10 - ze szkół średnich. I tu niebagatelny sukces osiągnęli uczniowie Szkoły Podstawowej ze Starej Wsi. Jako jedyna szkoła, spośród kilkudziesięciu innych z całego województwa śląskiego, możemy poszczycić się aż dwoma laureatami! Zuzanna Pokładnik z klasy VIII zajęła II miejsce, a jej brat – Bartłomiej Pokładnik, również z klasy VIII, zdobył wyróżnienie!

Zuzanna historię Janiny Lewandowskiej – jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu -  napisała w formie niezwykłego pamiętnika, którego narratorem jest … metalowy orzełek z żołnierskiej furażerki :

(…)Prowadzi nas sowiecka eskorta… Co ma znaczyć ten olbrzymi wykopany dół?! Chcę wyrwać się z czapki mojej drogiej właścicielki i rzucić z dziobem i szponami na te ich krwawe, czerwone gwiazdy… lecz nagle ktoś krępuje Jance ręce drutem!

- O Boże... - westchnęła cichutko.

     Już wiem,  co się stanie! Nieeee! Gdybym tak mógł poderwać się teraz do lotu i unieść moją dzielną żołnierkę w górę! Wysoko, ponad drzewa! I przenieść do Polski... do Poznania... do Mietka...!

     Wtem huk! I brzęk żelaza! Straciłem skrzydło! Wyćwiczeni zabójcy jednym strzałem zabili Janeczkę i okaleczyli królewskiego polskiego orła!

     Spadam razem z moją Janeczką w dół…! Głęboko! Czarna, ciężka ziemia sypie się na nas! Znów nic nie widzę…! Robi się coraz ciemniej … i ciszej …

 

Bartek – znany w szkole pasjonat historii, specjalizujący się zwłaszcza w historii II wojny światowej – napisał krótki dramat zatytułowany „Dyplomaci”:

 

AKT III

SCENA I

Moskwa, luty 1943 r., tajny gabinet Józefa Stalina

Józef Stalin, Iwan Sierow

IWAN SIEROW

 Zdrastwujtie tawariszczu Stalinie!

JÓZEF STALIN

Zdrastwujtie! Co was sprowadza o tej porze?

IWAN SIEROW

Przepraszam, że tak po nocy, ale słyszeliście, że Niemcy prowadzą już ekshumacje tych polskich oficjerów w lasach katyńskich, cośmy ich … no wiecie!?

JÓZEF STALIN

Da! Da! Ja słyszał.

IWAN SIEROW

I nie martwicie się, że to wpłynie na nasze stosunki z aliantami!?

JÓZEF STALIN

Niet! Jeśli wykluczymy z tego polski rząd w Londynie!

IWAN SIEROW

Polaczki się chyba już domyślają, bo poprosili o interwencję Międzynarodowy Czerwony Krzyż!

JÓZEF STALIN

To na początek zerwiemy z nimi stosunki dyplomatyczne i oskarżymy o współpracę z hitlerowcami!

IWAN SIEROW

Jak to na początek?

JÓZEF STALIN

A potem pozbędziemy się tego ich, jak oni to go nazywają, Naczelnego Wodza!

IWAN SIEROW

 Sikorskiego?!

JÓZEF STALIN

Nu co tak gębę rozdziawiacie? Zorganizuje się jakąś katastrofę lotniczą albo… A zresztą co ja wam będę gadał, przecież wy też znacie się na tym, prawda?

IWAN SIEROW

A ci inni? Anders? Sosabowski? Maczek? Przecież wszystkich nie damy rady się pozbyć.

JÓZEF STALIN

Ci akurat dzielnie walczą teraz z Niemcami, więc się jeszcze przydadzą, a po wojnie ich dywizje na moją prośbę zneutralizują Brytyjczycy. Przecież wiecie, że ich też trzymam w garści.

IWAN SIEROW

No a co ze sprawą katyńską? A swoją drogą, durni ci czekiści. Nie poradzili sobie z taką drobnostką! Ja Polaczków na Ukrainie rozstrzelałem o wiele więcej, a wszystko było zrobione tak, że mucha nie siada. Nikt nie natrafił na żaden ślad.

JÓZEF STALIN

 A, z Katyniem pójdziemy w zaparte i nigdy się nie przyznamy! Co nam mogą zrobić? Ha, ha!

IWAN SIEROW

Wy to macie głowę, tawariszczu Stalinie!

JÓZEF STALIN

A wy uważajcie na swoją, żeby jej nie stracić! Ha! Ha! Ha!

IWAN SIEROW

- …?!

JÓZEF STALIN

Nu! Coś jeszcze tawariszczu? Nie? To spakojnu nocy, a potem jazda do roboty!

 

Europoseł Jadwiga Wiśniewska, witając zaproszonych na galę gości, powiedziała:

Młodzi ludzie już od 12 lat przyjmują moje zaproszenie do udziału w Konkursie, stając do trudnego zadania odkrywania prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Nie tylko poznają historię Ofiar, ale także wiedzą, jak odróżnić prawdę od kłamstwa, fakty od fake newsów. Wiedzą też, jaka jest siła dezinformacji. Swoimi pracami udowadniają także, że dojrzewają w rozumieniu tego, czym jest Ojczyzna i co oznaczają oraz do czego zobowiązują słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna wyhaftowane złotymi nićmi na szkolnych sztandarach, na co wskazuje Zuzanna Pokładnik ze Starej Wsi, jedna z laureatek tegorocznej edycji Konkursu. Każdy z Uczestników tej swoistej sztafety pokoleń jest zwycięzcą, bo zwyciężają ci, którzy walczą o prawdę. Dzięki nim  prawda zwycięża.

Galę uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Relacje z uroczystości można obejrzeć na stronach internetowych:

https://katowice.tvp.pl/53490552/prawda-i-klamstwo-o-katyniu-gala-finalowa-konkurs

https://katowice.tvp.pl/53488324/rozmowa-dnia-26042021-jadwiga-wisniewska         

A. Mikołajczyk

Projekty unijne

Projekty MKiDzN